Wilk w owczarni

Cykl: Pies w studni (tom 3)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dorota_1988

Gdybyś mógł żyć wiecznie… Gdybyś posiadał dar jasnowidzenia… Gdybyś mógł zmienić przeszłość… Jaką wersję historii byś stworzył? Ludzkie losy są niczym pojedyncze nici tkane na krośnie życia. Niektóre rozwijają się w linię prostą i prędko się zrywają, inne z kolei tworzą długi, skomplikowany wzór, który wije się tajemnymi skrętami. Nielicznych spotyka los prawdziwie niezwykły – ich egzystencja mnoży się niczym głowy Hydry, a kolejne wcielenia odbywają podróże w odległe czasy. Te wybrane jednostki są niczym wilki w owczarni… Takie właśnie życie wiedzie Aldo Gurbiani. Pewnego dnia odkrywa zapiski swojego dawnego alter ego – Alfredo Derossiego. Z notatek wyłania się zaskakujący obraz – okazuje się, że historia świata, jaką zna, nie jest wcale jedyną, która istnieje. Alfredo Derossi postanowił bowiem wykorzystać dar, jaki otrzymał od losu i naprawić błędy historii. Na dodatek, postanowił dokonać tego w niezwykle spektakularny sposób… Współcześni zwali Alfredo Derossiego Il Cane, czyli Psem. Psem, który stał się wilkiem w owczarni.
Wielki finał trylogii „Pies w studni”!

Cedrik | 2011-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2011

Pamiętam, że parę lat temu – stojąc nad brzegiem morza – zadałem sobie pewne pytanie; a gdybym mógł zmienić teraźniejszość? Gdybym potrafił, działając w przeszłości, pokierować historią tak, by potoczyła się po mojej myśli? Wielka władza – i jedno z niespełnionych marzeń ludzkich: umieć kształtować rzeczywistość wedle własnego upodobania. Pamiętam, jak się wtedy uśmiechałem, snując te marzenia w świetle zachodzącego słońca i czując na stopach chłodny dotyk fal. Tego samego wieczoru leżałem w łóżku, czytając „The Bestlarium” Marcina Wolskiego.

Moje nadmorskie rozmyślania były tylko marzeniami – nie miałem możliwości wejrzenia w czas. Ani po to, by kreować rzeczywistość, ani też choćby dla zaspokojenia ciekawości. Nie mogłem więc wiedzieć, że w niedalekiej przyszłości pojawi się książka, która także i o tym będzie traktowała. Los chciał, że napisał ją nie kto inny, jak właśnie Wolski.

Kiedy dowiedziałem się, że niedawno na rynku pojawiła się najnowsza powieść autora niezapomnianego...

Michael Shootbook | 2015-08-09
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane, ~ A4
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Bywa, że Wolski tworzy powieści, które śledzi się z wypiekami na twarzy, ale bywa, że tworzy zupełne gnioty: nudne, przerysowane do granic możliwości i - po prostu - denne. Zamknięcie trylogii "Psa w studni" takie właśnie jest. Po zachwycie pierwszym tomem, dość szybko sięgnąłem po dwa kolejne i spotkał mnie wielki zawód. "Wilk w owczarni" to najsłabsza część serii, która niewiele ma wspólnego z pierwowzorem. Wolski odpłynął - jak dla mnie - zbyt daleko.

Tinkerbelle | 2013-10-17
Przeczytana: 16 października 2013

Nie urzekła mnie ta książka, ale zła nie była.
Podobał mi się styl kreowany na staropolszczyznę, równocześnie zrozumiały i nie męczący dla odbiorcy.

Podobno to kolejna część cyklu, może jak przeczytam te wcześniejsze zmienię spojrzenie na powieść.

To dopiero druga powieść pisarza, którą przeczytałam i zamierzam kontynuować tę znajomość.

Rafał Niemczyk | 2011-01-21
Przeczytana: 06 stycznia 2011

"„Wilk w owczarni” nie zostanie najlepszą powieścią w dorobku Marcina Wolskiego. Nie oznacza to bynajmniej, że nie warto po nią sięgnąć. Na każdym kroku widać wielką fascynację autora (historyka z wykształcenia) XVII-wieczną historią, co przekłada się na bardzo plastyczne opisy realiów, stylizowany, ale nieuciążliwy podczas czytania, język. Oczywiście jak na wybornego satyryka przystało, przez cały czas towarzyszy nam niewybredny humor – czasem subtelny, inny razem rubaszny.
Marcin Wolski to jeden z tych, nielicznych przecież, przedstawicieli polskiej literatury fantastyczno-naukowej, którzy przebili się do świadomości odbiorców głównonurtowych. Jego książki nadal czyta się bardzo dobrze – po prostu."

Cała recenzja do przeczytania pod adresem:

Magnat | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Swietna !!
zupelnie inna....porywa w inny wiek, ciekawy wplot patryjotyzmu...
Polecam

dwesol | 2016-07-14