Tajemnica Syjonu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ex Oriente Lux". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fronda
978-83-88747-91-5
chrześcijaństwo, judaizm
religia

Izrael pozostaje dla chrześcijan tajemnicą. Odrzucenie Objawienia, które dokonało się w Chrystusie, i zachowanie wierności Pierwszemu Przymierzu, przetrwanie narodu wybranego wbrew wielowiekowym prześladowaniom, których zwieńczeniem stał się Holokaust, i wreszcie odrodzenie Izraela w formie państwowej - wszystko to sprawia, że pytanie o Żydów, ich religię i formy życia narodowego pozostają wciąż aktualne. Książka Tajemnica Syjonu prezentuje odpowiedzi na te pytania sformułowane przez prawosławnych Rosjan, m.in.: św. Jana z Kronsztadu, Włodzimierza Sołowjowa, Sergiusza Bułgakowa, Pawła Floreńskiego, Aleksandra Mienia, arcybiskupa Jana (Szachowskiego) czy Giergija Fiedotowa. Ich refleksja zakorzeniona jest w rosyjskim doświadczeniu pogromów, carskich zakazów osiedleń dla Żydów, ale i chrześcijańskich prób przezwyciężania wielowiekowego antysemityzmu.

Abigail | 2012-02-18

Większość wypowiedzi zawartych w tej książce bardzo mi się podobała, ale były też takie, których czytanie było prawdziwą męką. Na przykład wypowiedź Michaiła o.Gerszenzona pt."Losy narodu żydowskiego". Lektura tych jego masochistycznych wizji losów Izraela oraz przedstawiony przez niego dziwny, sadystyczny obraz Boga napełniły mnie obrzydzeniem

Ryszard Derdzinski | 2010-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2010