Krótka historia czarownictwa

83-7384-052-4
czary
Inne
grim_reaper_

Autor przedstawia dzieje uprawiania czarów, włączając w to magię i rytuały, od czasów starożytnych po współczesność. Wykazuje różnice w rozumieniu zjawiska czarownictwa, zwalcza jednocześnie związane z nim przesądy i przekonania. Opisuje formy i wyjaśnia funkcje, jakie czary pełniły i pełnią do dziś w różnych społeczonościach i częściach świata.

Kilka słów o książce.
Polski tytuł książki dobrze streszcza całość dzieła, jest to skrótowa opowieść (wzbogacona ilustracjami) o drodze formowania się kompleksu czarownictwa (obszaru europejskiego) w materii historii. Przez czarownictwo nie rozumiane są tu czaro dzieje, czy historia "doktryn" okultnych, a splot: czarów, religii pogańskich, folkloru, herezji chrześcijańskiej, teologii i sądów inkwizycyjnych. Natomiast w obrębie tej matrycy sformułowane zostają problemy m. in. źródłosłowia; przesądu; greckiego zróżnicowania magii na teurgię, mageię oraz goïtię; węzła utożsamienia idei kobiecości z ideą diaboliczności; współczesnego czarownictwa (wiccan, postcrowleyowców), etc.

Dwa słowa krytyki.
Pierwsze wiąże się z prezentacją tematu, która to, przedstawiona przez autora-historyka, wyczerpuje się na rekonstrukcji ruchu idei i formowania się kompleksu czarownictwa, tym samym zbyt słabo akcentując jej filozoficzne ugruntowanie (jej "życie wewnętrzne"). Co prawda w książce autor...

Valakiria | 2015-06-08
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Ciekawa opowieść o zjawisku czarownictwa, które od narodzin wicca w latach 50 przeżywa wielkie odrodzenie. Dużo cennych uwag, mnóstwo wiadomości przekazanych w przyjemny sposób i okraszonych zdjęciami. Polecam!

zimt89 | 2015-08-06
Przeczytana: 28 lipca 2015

Nudna i bardzo wybiórcza. Niestety nie przypadła mi do gustu.

Krzysztof | 2016-07-29
theo | 2015-08-12