Szukam raju

Seria: Naokoło Świata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
podróż, Armenia
Honorka22

Armenia, kraina położona na krwawym szlaku wojennym między Bliskim Wschodem, Kaukazem, Europą i Azją. Trudne dzieje Ormian ukazuje w swoim reportażu z radzieckiej republiki Armenii znany dziennikarz.

źródło opisu: Iskry

źródło okładki: Własne

Renax | 2014-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2014

Słuchając tej książki miałam wrażenie, że autor tworzy coś w rodzaju eposu ormiańskiego, jeśli mogę się tak wyrazić. Tematem książki jest Armenia, która w chwili pisania nie miała niepodległości, i Ormianie. Karaś przedstawia geografię kraju, dzieje narodu, ich kulturę, język, pokazuje mocne strony, naukowców, sportowców, pieśniarzy, poetów, rzeźbiarzy, malarzy pieśniarzy, szachistów itp. Pokazuje obyczaje rodzinne i zagląda do zwyczajów ślubnych. Ukazuje religię, tak pradawną, związaną ze starożytnym chrześcijaństwem i z kolebką judaizmu (raj i góra Ararat). Mówi o smutnych epizodach z życia narodu, o migracjach i skupiskach w innych krajach. Pojawia się Polska, a właściwie Rzeczpospolita Szlachecka i Zamość. Wspomina ulicę Ormiańską i wyjaśnia skąd się wzięła. Mówi o wielkiej roli mniejszości ormiańskiej w dawnej Polsce dla kontaktów ze Wschodem.
Opisując kulturę Ormian w latach 60-tych, czyli w latach powstania książki, miałam wrażenie, że była ona podobna do polskiej kultury z...

Maniek | 2013-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2013

bardzo interesująca książka, bardziej etnograficzna niż podróżnicza gdyż autor opisuję całą Armenię. Pokazuje nam ten kraj od podszewki, od powstania i historii do nowoczesności, w tym o sporcie, literaturze, nauce, mniejszościach, wsi, folklorze. Nie jest to niestety książka naukowa, ale autor podaje nam wiele cytatów, osób, pisarzy, wynalazców i odkrywców armeńskich. Czasami denerwuje nas język autora, nie czyta się tego lekko i czasem ma się ochotę odłożyć ją na tydzień. Najbardziej denerwuje wychwalanie socjalizmu, ale niestety takie czasy, jeśli chciało się podróżować to trzeba było to robić.

Dariusz_1456 | 2017-04-13
Przeczytana: 18 kwietnia 2017