Parasol. Dzieje oddziału do zadań specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej.

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
83-211-0273-5
historia
Błażej

Dzieje harcerskiego batalionu "Parasol", wywodzącego się z utworzonego latem 1943 r., pod dowództwem cichociemnego kpt. Adama Borysa ps. "Pług", oddziału dywersyjnego "AGAT" (od Anty - Gestapo), a później "PEGAZ" (od Przeciw - Gestapo). Oddział przejął zadania Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych, czyli przede wszystkim wykonywanie wyroków śmierci wydanych przez Polskie Państwo Podziemne. W maju 1944 przyjęto nazwę "Parasol". Żołnierze oddziału przeprowadzili m.in. zamachy na Franza Bürckla - Komendanta Pawiaka i na Franza Kutscherę - Dowódcę SS i Policji Dystryktu Warszawskiego GG. Podczas Powstania Warszawskiego batalion "Parasol" wszedł obok batalionu "Zośka" w skład Brygady Dywersyjnej "BRODA", bedącej częścią Zgrupowania Kedywu KG AK - "RADOSŁAW". Batalion walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie, ponosząc ciężkie straty. Za walki w Powstaniu Warszawskim Wódz Naczelny odznaczył batalion Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

Karolina | 2012-01-04
Przeczytana: 2009 rok

MErytorycznie bardzo wartościowa pozycja, ale czyta się ciężkawo

PWS | 2017-01-16
Brachu | 2016-11-26