Jennifer Government

Jennifer Government
978-1400030927
Max Barry, Jennifer, Government
angielski

Jennifer Government is a novel written by Max Barry. Published in 2003, it is Barry's second novel, following 1999's Syrup. The novel is set in a dystopian alternate reality in which most nations (now controlled by the United States) are dominated by for-profit corporate entities while the government's political power is extremely limited. Some readers consider it similar in satiric intent to George Orwell's 1984, but of a world with too little political power as opposed to too much. Consequently, some readers see the novel as a criticism of libertarianism. Many readers also see it as a criticism of globalization, although Barry claims he is not an anti-globalizationist.

Michal Słoniewski | 2010-11-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam