Allegro - kampania grudzień kat. współczesna

Korporacja

Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Company
978-83-609-7900-6
barry, korporacja, hp
Agnieszka

Pracowałeś kiedyś w wielkiej korporacji. Po pierwszym oszołomieniu rozmachem przedsięwzięcia, kontaktami zagranicznymi, liczbą maili, a może wysokością gaży, zacząłeś mieć wątpliwości. Choć rozumiałeś każde słowo spolszczonej misji firmy, całość nic dla Ciebie nie znaczyła. Połowa czynności, które wykonywałeś, miała charakter biurowo-administracyjny, a spośród pozostałych tylko niewielka...

Choć rozumiałeś każde słowo spolszczonej misji firmy, całość nic dla Ciebie nie znaczyła. Połowa czynności, które wykonywałeś, miała charakter biurowo-administracyjny, a spośród pozostałych tylko niewielka część pozostawiała wrażenie merytorycznej. Twój bezpośredni szef był zadziwiająco niekompetentny, a wiele osób, które znałeś z nazwiska jako kluczowe w firmie, nigdy nie pojawiło się w zasięgu Twoich oczu. Asystentka szefa jeździła samochodem, na który nie byłoby Cię stać, nawet gdybyś pokonał większość szczebli kariery w tej firmie. No i właśnie zapowiedziano kolejną reorganizację.

paulinkalinka | 2017-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2017

Ksiązka przedstawia surrealistyczny obraz korporacji, w której nikt, nawwat główny zarząd, nie widzi celu swojej pracy. Ba, pracownicy nie mają bladego pojęcia, czym zajmuje sie korporacja, w której pracują od lat. I wtedy pojawia się Jonas, nowy pracownik. Razem z nim czytelnicy poznają absurdy korporacji.

bewelka86 | 2013-05-05
Przeczytana: 04 maja 2013

Korporacja to nie demokracja to ... dehumanizacja. Takie przesłanie niesie - moim zdaniem - przeczytana przeze mnie ostatnio książka Maxa Barry'ego "Korporacja".
Opisana w powieści korporacja Zephyr jest firmą, która zajmuje się wszystkim i niczym. Sami pracownicy nie potrafią odpowiedzieć na pytanie co tak właściwie tam robią. Nikt też nie próbuje być za bardzo dociekliwy, bo doświadczenie pokazuje, że to nie popłaca.
Jeden z pracowników przywołuje eksperyment z szympansami jako zobrazowanie tego, co się dzieje w ich miejscu pracy. Nie będę teraz tego opisywać, ale zainteresowanych odsyłam albo do "Korporacji" albo do podręcznika do psychologii.
Nie będę także streszczać fabuły, powiem tylko, że nie jest ona dość zawiła. Cała treść tej książki opiera się głównie na pokazaniu tego jak wygląda typowa korporacja. Czy jest to obraz bliski czy daleki od rzeczywistego - trudno mi powiedzieć, gdyż nie mam doświadczenia w tego typu pracy i szczerze powiedziawszy raczej nie zamierzam...

Arkadian449 | 2013-11-21
Przeczytana: 10 listopada 2013

Ma swój urok. 2 razy zabierałem się do niej. Ale jak wziąść ją na spokojnie to można się pośmiać. W połowie książki akcja nagle przyśpiesza, i zwalnia a pod koniec nie mogłem się od niej oderwać. Poważnym utrudnieniem jest brak rozdziałów - są miesiące.

Opisuje jak ludzie są wykorzystywani w pracy i co może się stać gdy zarząd przeciągnie strunę. Nasz główny bohater będzie miał wybór - dołączy do elity i wysyskiwać pracowników czy obalić system .

Tomek | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Groteskowo przedstawione "uroki" korporacyjnego świata. Dla pracujących w tym środowisku powinno być prześmieszne, dla innych już niekoniecznie. Główny wątek całkiem interesujący i zabawny, korporacyjna otoczka przerażająco prawdziwa. Warto spróbować, jak podejdzie to wciąga!

Iwona | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 07 marca 2016

Książkę poleciła mi koleżanka z korporacji. Powiedziała, ze jest super. No i wciągnęła mnie ona. Weekend minął a ja ją już skończyłam czytać. Polecam wszystkim co pracują w korporacji i tym co mają zamiar w niej pracować.

PiotrK | 2013-09-23

Książka na którą nie szkoda czasu, opisane niektóre sceny przypominają Orwellowski swiat. Fabuła - bez rewelacji, ma się wrażenie ograniczonych możliwości autora - jednak może właśnie tak ma być, bo może tak właśnie jest w korporacji.

Agnieszka | 2010-02-12

Przyciągnęła moją uwagę, bo zadedykowana mojemu pracodawcy ;-)
Dobra ale momentami lekko przynudzająca.

Rafał Franczuk | 2010-09-05

Pozycja naprawdę warta przeczetania. Jeżeli pracujesz w dużej koropracji możesz być strwożony faktem że wiele z tych absurdalnych sytuacji spotykasz w swojej rzeczywistości :) Moim zdaniem książka niekiedy ociera się o horor :D

Bartosz Radaczyński | 2014-01-13

Pierwsza część opisująca dystopijną korporację Zephyr i stosunki w niej panujące jest znacznie lepsza niż druga, ale i tak opisuje korporację na poziomie (a czasem nawet przewyższając) Dilberta, co jest nie lada osiągnięciem.

Ola | 2018-10-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki