Poezje

poezja
poezja
kamk

Kalissa | 2015-01-19

"Gwiazdy, co krążą w przestrzeniach
Po drogach nieskończoności,
Są one dla mnie w marzeniach
Oczami mojej miłości."

Bardzo cenię poezję Adama Asnyka. Przemawia do mnie prostotą, harmonijnością i urokiem. Wśród liryków miłosnych i sonetów, wśród wierszy zaangażowanych społecznie, wśród nawiązań do mitów greckich - Asnyk zawsze był dla mnie piewcą rzeczy zwykłych. Rzeczy zwykłych - ale nie znaczy to, że mniej wartościowych. I dodawał do tego delikatną nutę magii:). A pomiędzy tych wszystkim, czasami dało się wyczuć w jego poezji - na pierwszy rzut oka tak radosnej - ciernie i gorycz.

Chyba najbardziej lubię wiersz pt. "Między nami nic nie było." Jest to najbardziej czarujący i bezpretensjonalny wiersz o miłości, jaki znam.
I lubię także wiersze pt. "Endymion" i "Czarodziejka"

Uwielbiam zwrotkę z wiersza "Poeci do publiczności", choć jest smutna:
"Jesteśmy dziećmi wieku bez miłości,
Wieku bez marzeń, złudzeń i zachwytu,
Obojętnego na widok piękności,
A więdnącego z nudy i...

lbadura | 2016-06-17
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Nie czytam poezji, w zasadzie w ogóle... ale ten wiersz jest wyjątkowy.... ponadczasowy, jak go pierwszy raz usłyszałem w tym wykonaniu to zostałem powalony z nóg....

Adam Asnyk (1838 - 1897) Poeci do publiczności

W zasadzie wiersz nie musi dotyczyć tylko poetów. Może tak samo odnosić się do wszystkich tych, którzy spełniają jakąkolwiek funkcję publiczną lub zawód polegający na służeniu innym ludziom, np. artystów, polityków, lekarzy, prawników, dziennikarzy, menadżerów, dyrektorów.... ale i również celebrytów.

Poniżej załączam parę wersów które według mnie zawierają wielką głębię, trafiają w same sedno sprawy.

Adam Asnyk (1838 - 1897)

Poeci do publiczności

(......)
Jesteśmy dziećmi wieku bez miłości,
Wieku bez marzeń, złudzeń i zachwytu,
Obojętnego na widok piękności,
A więdnącego z nudy i przesytu,
Wieku, co wczesnej doczekał starości,
Sam podkopawszy prawa swego bytu,
Wieku, co siły strwonił i nadużył,
Nic nie postawił,...

Alex | 2015-11-17
Przeczytana: 12 maja 2013

Lubię poznawać polskich poetów. Ich twórczość, często naznaczona jest tragicznymi losami historycznymi. Wiele społecznych przemian, idei napływających z Zachodu, bitew toczonych o niepodległość wpłynęło na tematykę utworów.

Adam Asnyk to jeden z tych poetów, o których nie zapomina się zbyt szybko. Pisze prosto, a jednocześnie daje do myślenia. Ze względu na fakt, że w szkole obowiązkowo omawia się polską poezję, miałam okazję przez te kilka lat edukacji poznać tak wielu twórców, że trudno jest mi tak bez zastanowienia ich klasyfikować na podstawie epoki. Dlatego właśnie postanowiłam nadrobić braki i jeszcze raz zapoznać się z twórczością różnych polskich poetów. Zaczęłam od czasów nie tak odległych współczesności, czyli od pozytywizmu.

Asnyk jest jednym z twórców tej epoki. Wyraźnie widać u niego typowe dla pozytywistów cechy utworów. Są one proste i dużo łatwiejsze w odbiorze niż np. utwory romantyczne. Pozytywiści porzucili dotychczasowy, szczerze mówiąc znienawidzony przeze...

Smokosz | 2011-09-15

Poezje Asnyka są piękne, bezpretensjonalne i choć często dosyć proste, to pozostają szlachetne w swojej prostocie która nigdy nie zbliża się do prostactwa.

książek: 1906
Niehalo | 2013-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Trzy losowe(najkrótsze) wiersze + wstęp wystarczyły by stwierdzić, że Asnyk to najzwyczajniej w świecie Rej tyle, że kilka epok później. Banalnie to widzę, nawet niby koncept - między nami nic nie było(A może było tylko zło i dobro). Egzamin wymaga - egzamin nie wbije; nic a nic w tej pozycji dla mnie, ot co.

Koniarek | 2015-04-19

- Kwiaty (9 utworów).

Żródło: http://literat.ug.edu.pl/~literat/asnyk/index.htm

Gosik | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

poeta czasów nie poetyckich - ale jego poezja warta jest czytania

Karooo97 | 2018-05-14
Przeczytana: 15 maja 2018