Poezje

poezja
kamk

Alex | 2015-11-17
Przeczytana: 12 maja 2013

Lubię poznawać polskich poetów. Ich twórczość, często naznaczona jest tragicznymi losami historycznymi. Wiele społecznych przemian, idei napływających z Zachodu, bitew toczonych o niepodległość wpłynęło na tematykę utworów.

Adam Asnyk to jeden z tych poetów, o których nie zapomina się zbyt szybko. Pisze prosto, a jednocześnie daje do myślenia. Ze względu na fakt, że w szkole obowiązkowo omawia się polską poezję, miałam okazję przez te kilka lat edukacji poznać tak wielu twórców, że trudno jest mi tak bez zastanowienia ich klasyfikować na podstawie epoki. Dlatego właśnie postanowiłam nadrobić braki i jeszcze raz zapoznać się z twórczością różnych polskich poetów. Zaczęłam od czasów nie tak odległych współczesności, czyli od pozytywizmu.

Asnyk jest jednym z twórców tej epoki. Wyraźnie widać u niego typowe dla pozytywistów cechy utworów. Są one proste i dużo łatwiejsze w odbiorze niż np. utwory romantyczne. Pozytywiści porzucili dotychczasowy, szczerze mówiąc znienawidzony przeze...

Smokosz | 2011-09-15

Poezje Asnyka są piękne, bezpretensjonalne i choć często dosyć proste, to pozostają szlachetne w swojej prostocie która nigdy nie zbliża się do prostactwa.

Niehalo | 2013-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Trzy losowe(najkrótsze) wiersze + wstęp wystarczyły by stwierdzić, że Asnyk to najzwyczajniej w świecie Rej tyle, że kilka epok później. Banalnie to widzę, nawet niby koncept - między nami nic nie było(A może było tylko zło i dobro). Egzamin wymaga - egzamin nie wbije; nic a nic w tej pozycji dla mnie, ot co.

Koniarek | 2015-04-19

- Kwiaty (9 utworów).

Żródło: http://literat.ug.edu.pl/~literat/asnyk/index.htm

Gosik | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

poeta czasów nie poetyckich - ale jego poezja warta jest czytania

Kachusek | 2016-04-03
Monika | 2016-02-22