Islam od Bagdadu do Kordoby. Wczesne budowle od 7 do 13 stulecia.

Tłumaczenie: Elżbieta Sławikowska
Wydawnictwo: Muza
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Islam: Early Architecture from Baghdad to Cordoba
83-7079-950-7
islam
albumy
Anna

Niniejszy tom daje imponujący przegląd sześciu wieków architektury islamskiej, która kształtowała się od VII do XIII stulecia.

Allen | 2014-12-22
Na półkach: Z opinią, Przeczytane, Posiadam

To jedna z pozycji w mojej biblioteczce, którą udało mi się kupić zupełnym przypadkiem, po śmiesznej wręcz cenie.

Islamem interesowałem się od dłuższego czasu, jednakże bardziej skupiałem się na jego aspektach historycznych, religijnych i społecznych. Parę lat temu poszerzyłem jednak zakres zainteresowań również o sztukę i architekturę. Odnosząc się do tej ostatniej, dużą rolę w jej poznawaniu odegrała właśnie ta książka.

W książce zaprezentowano arcydzieła architektury arabskiej powstałe w latach 622 - 1258 na terenach gdzie porozumiewano się w języku arabskim (Koranu). Oczywiście najwięcej uwagi poświęcono budowlom najbardziej okazałym i znanym, jak np. Kopuła na Skale i Meczet al-Aksa w Jerozolimie, Meczet Umajjadów w Damaszku, czy Wielki Meczet w Kordobie, ale przybliżono również wiele innych zabytków, czasem niemal zapomnianych, bądź istniejących w zmienionej formie.

Wydawnictwo to stanowi niejako połączenie książki i albumu, które, według mnie, jest niezwykle udane....

Bogusław | 2015-07-07
joan-na | 2014-01-20