Islam. Historia, sztuka i architektura.

Wydawnictwo: Buchmann
Islam
albumy
dziwotworek

Islam, druga pod względem wielkości i najmłodsza pośród trzech największych religii monoteistycznych w istotny sposób odmieniła oblicze świata.Szybkie rozprzestrzenianie się islamu w jego początkowym okresie pozwoliło na przyłączenie i zintegrowanie różnych kultur i tradycji. Przez kolejne stulecia do pierwotnego kręgu kultury muzułmańskiej – obejmującego Bliski Wschód, Afrykę Północną oraz Persję – dołączyły kultury Azji Środkowej, subkontynentu indyjskiego oraz Azji Południowo-Wschodniej.Ta publikacja przedstawia historię dynastii oraz regionów muzułmańskich i ukazuje różnorodność form sztuki muzułmańskiej od początków islamu po dzień dzisiejszy. Wybitni znawcy kultury, historii sztuki, historii, archeologii i architektury w przejrzysty i kompetentny sposób przekazują wiedzę na temat dzieł sztuki i zabytków architektury muzułmańskiej.

źródło opisu: Buchmann, 2012

źródło okładki: Buchmann, 2012

ems | 2014-06-28
Przeczytana: 2014 rok

Absolutnie genialnie wydane, wspaniale ilustrowane, obszerne kompedium nt historii sztuki i architektury islamu (imho tak właśnie powinien brzmieć polski tytuł, bo sama historia pełni w książce rolę pomocniczą) od Samarkandy przez Bliski Wschód na Maroku i Hiszpanii kończąc.
Szkoda, że nie zmieściły sie kraje bardziej egzotyczne, jak Sudan czy Mali. No i wiek XIX potraktowany trochę po łebkach.
Polecam, zwłaszcza, że księgarnie właśnie mocno obniżyły cenę.

Przepięknie wydana i niesamowicie szczegółowa. Myślę, iż nawet osoby niezainteresowane tematem znajdą w tej księdze (gdyż format jest duży) coś dla siebie.
Multum ciekawostek i historii islamu przyozdobionych wspaniałymi fotografiami, które można oglądać godzinami i za każdym razem zachwycają.

Idealna na prezent ;)