Islam. Historia religii i kultury.

Tłumaczenie: Jerzy Korpanty
Wydawnictwo: Świat Książki
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Islam. An illustrated history.
83-7391-120-0
albumy
Monika

Monika | 2012-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Książka to arcydzieło - dla mnie.
Oczywiście, osoby nie zainteresowane tematem mogą nie polubić jej wcale.

Wiele tu rzetelnej wiedzy o islamie, historii, kulturze. W książce znalazły się także miejsca bliskie mojemu sercu, jak Kair czy Damaszek.

Nie spodziewałam się znaleźć w tej książce akcentów polskich. Pojawiły się natomiast aż trzy w postaci naszych władców: Henryk Pobożny w bitwie pod Legnicą, Władysław Jagiellończyk w bitwie pod Warną oraz Jan III Sobieski pod Wiedniem.

Wiele faktów z książki było mi wcześniej znanych, wiele jednak okazało się zupełnie nowych. Błędnie zakładałam na przykład, że muzułmański "różaniec" był następcą naszego. W rzeczywistości było dokładnie odwrotnie. Myślałam również, że muzułmanie od zawsze zwracali się w modlitwach w kierunku Mekki. Nie miałam pojęcia o tym, że na początku była to Jerozolima.

Takich właśnie ciekawostek ta pięknie wydana książka zawiera całą masę. Całości dopełniają ciekawe fotografie.

Bardzo polecam, ale tylko osobom...

Ewelina Adamczyk | 2015-12-14
Lidia | 2014-05-13