Przetrwać w Nowym Jorku

Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Basketball Diaries
83-7150-276-1

Trzynastoletni Jim Carrol, koszykarz, staje się hippisem na ulicach Nowego Jorku. Zapisuje swoje przeżycia, czego rezultatem jest ta szczera i wstrząsająca kronika koszykarskich meczów oraz szkolnych lat, spowitych we mgle narkotyków, seksu, przestępczych ekscesów i weekendowych odjazdów na LSD. Młody człowiek dla pieniędzy robi wszystko, lecz w końcu, szukając czegoś czystego, ucieka ze świata w który wkroczył.
Fragmenty zapisków Carolla, publikowane w latach siedemdziesiątych w "The Paris Review", wywołały sensację. Książka i film nakręcony na jej podstawie do dziś budzą zainteresowanie szczerością przedstawianych przeżyć.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

isobel | 2015-11-17
Przeczytana: 08 listopada 2015

„The Basketball Diaries” to autobiograficzna powieść nieżyjącego już Jima Carrolla – amerykańskiego pisarza, poety i muzyka punkowego.
Ta kontrowersyjna książka to kronika koszykarskich meczy, opis jego szkolnych lat oraz wstrząsające świadectwo życia na nowojorskiej ulicy. W brutalnie i szokująco szczery sposób – w ogóle nie owijając w bawełnę – Carroll opisuje jak rzucił szkołę i uciekł z domu, zamieszkał na ulicy, uzależnił się od heroiny, jak staczał się na samo dno. Jak kradł i prostytuował się żeby zdobyć pieniądze na narkotyki.

Dziennik obejmuje lata 1963 – 1966 (na początku Jim Carroll ma tylko trzynaście lat) i opisuje jak wyglądało życie tamtego skłóconego ze światem chłopca jakim wówczas był w epoce Dzieci Kwiatów (jak to mówili kiedyś hipisi: turn on, tune in, drop out – włącz się, dostrój, odleć).

Sama po tą książkę nigdy bym nie sięgnęła (ze względu na tematykę: nie interesują mnie książki o środowisku czy życiu ćpunów), ale bardzo zależało mi na obejrzeniu filmu...

Kangi | 2012-03-22
Przeczytana: 08 marca 2012

Mała wielka książka - tak najkrócej można ująć w słowa moje wrażenia po jej przeczytaniu. Przetrwać w Nowym Jorku szokuje i oburza, ale potrafi miejscami śmieszyć lub zmusić do płaczu. Jim Carroll opowiada nam historię swego dzieciństwa, począwszy od sukcesów w karierze sportowej po upadek w heroinowym cugu. Jim nie szczędzi nam szczerości i nie próbuje nam wmówić, jak bardzo nie chciał stać się tym kim się stał. To właśnie najbardziej rozbroiło mnie w tej książce. Całkiem subiektywnie oceniłem Jima jako chłopaka, który po prostu urodził się w złym miejscu i czasie, toteż mimo odrazy którą budziły we mnie jego występki, nie przestałem mu współczuć.

Jima można uznać za typowego łobuza z dzielnicy o wątpliwej sławie, jednak nie sposób odmówić mu pewnej dozy inteligencji oraz wrażliwości, co odróżnia go nieco od reszty "Bandytów w Pieluchach". Jest to jednak smutna opowieść o brutalnej dewastacji tych cech i stopniowej wędrówce bohatera na dno. Jim ćpa, pije, pieprzy i kradnie...

skrzacik | 2012-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Pierwszy raz zetknęłam się z tą historią w gimnazjum. Podczas niezbyt ciekawej pogadanki na temat narkotyków w kręgu samych koleżanek klasowych nauczycielka postanowiła włączyć nam ten film. Minęło tyle czasu, a ja nadal pamiętam, jakie wrażenie wywołał on na mnie. Wrażenie tak wielkie, że po kilku latach obejrzałam go powtórnie, a także postanowiłam odnaleźć książkę, co nie było łatwe ze względu na nieporządek panujący w pobliskiej bibliotece. Jednak w końcu się udało. Zasiadłam do lektury.

I jakież było moje rozczarowanie, kiedy po pierwszych kilkunastu stronach uznałam, że chyba się pomyliłam i poprosiłam o zupełnie inną książkę. Owszem, niektóre postacie lub wydarzenia się zgadzały, ale gdzie był ten ciężki, mroczny, przesycony przemocą, prostytucją i głodem narkotykowym klimat zapamiętany z filmu? Dostałam opowieść o wrażliwym, choć zagubionym chłopaku, pasjonacie koszykówki, będącym w nieustającym konflikcie z całym światem (oprócz swoich kumpli ze szkoły i boiska), który...

Agnieszka Tytko | 2011-06-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Bardzo dobra książka. Brutalnie opisuje jak nastoletni Jim wciąga się w świat narkotyków, jego pamiętnik to wstrząsające świadectwo życia na nowojorskiej ulicy - Jim należał do ulicznego gangu, brał udział w kradzieżach, siedział w więzieniu. Chodził do katolickiej szkoły i był utalentowanym koszykarzem, należał do reprezentacji, jednak porzucił sport, szkołę, uzależnił się od heroiny. Uciekał z domu, spał gdzie popadnie, kradł i prostytuował się by zdobyć pieniądze na narkotyki.

Opowieść jest napisana prostym, prawdziwym językiem, Jim nie przebiera w słowach, ale daje się zauważyć pewną delikatność i wrażliwość. Jim pokazuje nam także tę część swojej osobowości, którą nie zawładnęła jeszcze heroina. Pisze wiersze...

Zaskakujący jest koniec powieści. Krzyczy do nas i zmienia cały pogląd na sytuację.

Książka warta polecenia.

Anita | 2013-04-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Biografie
Przeczytana: marzec 2013

Książka obrazoburcza i szokująca, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę wiek głównego bohatera. Mnie kupiła, bo mimo wszystkich strasznych rzeczy, które Jim wyczynia (a upada na prawdę nisko)polubiłam go, za jago ujmująca szczerość i pewne przemyślenia, które pokazują, że w gruncie rzeczy jest całkiem myślącą osobą. Podobało mi się też nienachalne zakończenie, wyrażające się w zasadzie w dwóch ostatnich zdaniach książki.

Marta_De | 2016-07-22
thebunhead | 2016-05-21