Polska sztuka ludowa

Seria: Ocalić od Zapomnienia
Wydawnictwo: Muza
albumy
Dorota Smakuje

Książka prezentuje twórczość artystyczną wsi i stanowi pewne uzupełnienie zagadnień omówionych w innych publikacjach z serii "Ocalić od zapomnienia". Przedmiotem zainteresowania autorki jest sztuka przedstawiająca, pełniąca funkcję kultową, oraz sztuka zdobnicza. Sztuka przedstawiająca (rzeźba, malarstwo i grafika) została omówiona na przykładzie oryginalnych dzieł, głównie XIX-wiecznych....

Sztuka przedstawiająca (rzeźba, malarstwo i grafika) została omówiona na przykładzie oryginalnych dzieł, głównie XIX-wiecznych. Sztuka zdobnicza to przede wszystkim przedmioty wykonane do dekoracji wnętrz oraz sprzęty o funkcji użytkowej, których zdobienie było świadectwem upodobań estetycznych mieszkańców wsi. W tej części książki autorka opisała m.in. wycinankę, tkaninę, ceramikę, wyroby kowalstwa.
Autorka prezentuje wizerunki najpopularniejszych świętych patronów z opisem ich atrybutów. Omawia też najbardziej znane przedstawienia Matki Boskiej (m.in. MB Częstochowska, MB Kodeńska, MB Gromniczna, MB Skępska).
W tej publikacji przy omawianiu zabytków punktem odniesienia jest ich ocena estetyczna. Uzupełnienie stanowią notki o twórcach ludowych oraz słowniczek terminów plastycznych. Tekst jest bogato ilustrowany, głównie zabytkowymi eksponatami muzealnymi

rowena77 | 2013-03-09
Przeczytana: 26 lutego 2013

"Polska sztuka ludowa" to kolejna książka z serii "Ocalić od zapomnienia". Na szczęście moda na sztukę ludową nie przemija i do dziś doceniamy walory zdobnicze przedmiotów wykonanych przez twórców ludowych. W książce jest i o malarstwie, rzeźbie, zdobnictwie, jak zwykle i ta książka z tej serii opatrzona jest mnóstwem wspaniałych fotografii.

Michał | 2016-03-05
Magdalena | 2014-12-19