Nowe wyzwolenie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dramaty Tom I". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1920 roku.

Anna | 2011-11-06

Król krytykuje postawy pozostałych bohaterów, uważa je za zdeprawowane. Jest uwięziony i wypuszczany w zależności od nastrojów pozostałych.

Wierzy, że wszystko musi mieć jakiś sens.

Zdaje sobie sprawę ze swoich błędów, kłamstw, zdrad – w przeciwieństwie do pozostałych. Wspomina własne walki za ideę, walki za Boga, który posiada dla niego wartość. Krytykuje społeczeństwo, że dla nich Bóg jest głupstwem materialnym. Oskarża społeczeństwo o materializm i bydlęcy pragmatyzm. Pyta Florestana o owoce jego poglądów, owoców, których nie widać. Oskarża społeczeństwo o obłudę, kłamstwo i blagowanie.

Towarzystwo zaś jest puste i skoncentrowane tylko na zabawie i doznawaniu przyjemności. Florestan zostaje umówiony z młodą dziewczynką, którą traktuje przelotnie jako chwilowe natchnienie. Początkowo w jej obecności nazywa ją „nowym ohydnym rajfurstwem” ale później zaczyna jej mydlić oczy i prawić komplementy.

Autor krytykuje także bezmyślnych, pustych "artystów" pozbawionych idei i wartości,...

LifeOnMars | 2011-05-31
Przeczytana: 23 maja 2011

Trochę "szajbnięte", że się tak brzydko wyrażę. Mimo dokładnej analizy tej pozycji na zajęciach, nadal nie wiem, dlaczego ten król tam stał, i w ogóle...

dymitrop | 2016-09-29
Przeczytana: 29 września 2016