Podróż w krainę mrówek: Dzieje badań naukowych

Tłumaczenie: Jerzy Prószyński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Journey to the ants: a story of scientific exploration
Lil

Edward O. Wilson, socjobiolog, jeden z najbardziej znanych biologów świata, oraz Bert Hölldobler, kierownik Zakładu Owadów Społecznych na Uniwersytecie w Würzburgu, w Niemczech, stworzyli książkę niezwykłą, ukazującą fantastyczny świat mrówek. Tysiące gatunków, niewyobrażalnie różnych, na ogół przez nas nie dostrzeganych, dominują w różnych środowiskach, przekształcając je zgodnie ze swoimi...

Tysiące gatunków, niewyobrażalnie różnych, na ogół przez nas nie dostrzeganych, dominują w różnych środowiskach, przekształcając je zgodnie ze swoimi potrzebami. Istnieją rodzaje mrówek współczesnych dinozaurom, znanych nam jedynie z bursztynów, i są ich krewniaczki, które przetrwały do dziś. Niektóre gatunki prowadzą wojny między sobą i z innymi gatunkami, stosując przy tym skomplikowaną taktykę i najrozmaitsze fortele. Są wreszcie gatunki wykorzystujące pracę niewolników z innych gatunków.

O tych i wielu innych gatunkach mrówek opowiada ta fascynująca książka.

[Wydawnictwo Prószyński i Spółka, Warszawa, 1998]

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i Spółka, 1998

źródło okładki: Prószyński i Spółka, 1998

Alfabeta | 2013-06-24
Przeczytana: 2013 rok

Książka zawiera obszerną wiedzę o mrówkach przedstawioną w niesamowity sposób dzięki któremu niemal każda strona to przygoda.
Jest to super organizm zdecydowanie bardziej inteligentny niż można to sobie wyobrazić i czego można byłoby spodziewać się po tak małych istotach.

Hodują grzyby, posiadają parę rodzajów "krów", które dostarczają im mleka i miodu, mają swoje wojsko, zwiad, robotników, czasem pozyskują niewolników z innych mrowisk, a to tylko nieliczne informacje zawarte w tej książce.
Polecam.

mifronus | 2016-09-06