Zeus daje tylko znak, Apollo wieszczy osobiście. Starożytne wróżbiarstwo greckie

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
83-04-03089-6
historia
Katarzyna

Zwięzłe ujęcie zagadnienia greckiego wróżbiarstwa. Podstawowe zagadnienia zostały zarysowane, Autor przedstawił różne metody przepowiadania przyszłości oraz różne miejsca, gdzie działały wyrocznie. Najwięcej miejsca poświęcił oczywiście Delfom. Wadą książki jest zbyt duża liczba cytatów z dzieł antycznych, które pojawiają się absolutnie na każdej stronie, przy czym nieraz ten sam cytat pojawia się kilka razy. Można by wręcz uznać tę pracę za antologię tekstów antycznych dotyczących wróżbiarstwa. Z ciekawych rzeczy można odnotować cytowanie "Iliady" w mało znanym przekładzie Augustyna Szmurły. Jeśli "Zeus daje tylko znak..." wart jest lektury, to głównie przez wzgląd na wybór cytatów źródłowych.

Tomasz Babnis

Alustriel | 2016-04-25