Historie nieznane Historii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia, starożytność
historyczna

Wartkim strumieniem płyną dzieje ludzkości, gdy spoglądamy na nie z perspektywy dwudziestu wieków! Dopiero co mądry Ptolemeusz I, zwany Soterem, włożył na skronie diadem królewski, a oto już Konstantyn Wielki przenosi stolicę Imperium do Konstantynopola. Minęło zaledwie sześć stuleci. [...] W ciągu sześciu wieków świat zmieniał wielokrotnie swoje oblicze, [...] a historycy spisywali starannie dzieje wielkich ludzi, wielkich wojen i wielkich czynów. Nikomu natomiast nie przychodziło do głowy notować, co robił Ptolemajos, zatrzymany przez boga w Wielkim Sarapeum Memfickim, ani jakie kłopoty miał Tryfon, syn Dionyzjosa, tkacz z Oksyrynchos. A tymczasem oni właśnie i tysiące innych [...] zwykłych, przeciętnych ludzi, byli właściwymi twórcami Historii, która bez nich nie miałaby sensu.

źródło opisu: Fragment Zakończenia

Elevander | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

"Historie nieznane Historii" to kolejna popularyzatorska książka Świderkówny ukazująca mało znaną naukę, jaką jest papirologia. Tak samo jak w innych swoich pracach ("Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku", "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów", czy "W państwie Apolloniosa") Autorka w oparciu o odnalezione w Egipcie papirusy opowiada o życiu mieszkańców tego kraju w czasach ptolemejskich i rzymskich. Bohaterami tej pracy są zwykli ludzie, często ubodzy, o których nic nie byłoby wiadomo, gdyby nie papirusowe skrawki. W moim odczuciu jest to pozycja nieco słabsza od innych publikacji Świderkówny, ale niewątpliwie dobrze ukazuje świat mieszkańców kraju nad Nilem w starożytności.

Tomasz Babnis

Wiesia | 2013-09-09