Nauka i zjawiska nadnaturalne

Okładka książki Nauka i zjawiska nadnaturalne John Gerald Taylor
Okładka książki Nauka i zjawiska nadnaturalne
John Gerald Taylor Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej popularnonaukowa
popularnonaukowa
Biblioteka Myśli Współczesnej
Science And the Supernatural. An Investigation of Paranormal Phenomena Including Psychic Healing, Clairvoyance, Telepathy And Precogniction By A Distinguished Physicist And Mathematician
Państwowy Instytut Wydawniczy
1990-01-01
1990-01-01
8306020308
Anna Tanalska-Dulęba
nauka pseudonauka

Zdecydowanie bardziej przekonująca jest książka Hansela pt. "Spostrzeganie pozazmysłowe". J. Taylor ma frustrujący nawyk przytaczania "dobrze udokumentowanych" przypadków, których potem nawet nie stara się tłumaczyć, albo tłumaczy tak, że zdradza zupełną nieznajomość zagadnień psychologicznych. O ile np. Hansel obsesyjnie wręcz starał się podważyć sztandarowy eksperyment parapsychologiczny - Pratta-Pearce'a, Taylor nie wniósł do dyskusji na temat tego przypadku nic konkretnego, a nawet zasugerował, że Hansel mógł się mylić.
Naiwne jest też stwierdzenie dot. samozapłonu: "Poza tym nie można oczekiwać, że samozapalenie zostanie zaklasyfikowane jako zjawisko psychiczne, związane z psychiką (trudno sobie wyobrazić kogoś, kto chciałby wybuchnąć płomieniem)" - z tej wypowiedzi Taylora wynika, że np. osoba chora psychicznie, wpychająca do buzi żyletki z naukowego punktu widzenia nie ma prawa istnieć :)
Zastanawiające jest też, z jaką ścisłością sam Taylor przeprowadzał swoje eksperymenty - choćby test na postrzeganie pozazmysłowe, jaki opisuje pod koniec książki, w którym sam po prostu rzucał monetą. Niedbałość wręcz rażąca u badacza, który miał pretensję rozwikłać naukowo zjawiska paranormalne.
Godne polecenie jest natomiast wprowadzenie A.K. Wróblewskiebo, a jego uwaga o psychotronice - arcytrafna.

Historia powrotu na Ziemię z długiej podróży w krainę parapsychologii. Znany z występów w mediach brytyjski naukowiec, John Taylor, opisuje swój namiętny romans z tym rodzajem pseudonauki i późniejsze doświadczenia, które zmieniły jego podejście do tego tematu.

Mała książeczka, czyta się szybko. Wolę jednak Gardnera albo Randiego.

Mała książeczka, czyta się szybko. Wolę jednak Gardnera albo Randiego.

Wciągająca historia wiedzy nadprzyrodzonej w oparciu o eksperymenty naukowe, czyli jak sprawdzić niesprawdzalne, ine mieć łatki hochsztaplera

• Biblioteka Myśli Współczesnej
  • Lektury na studiach
  • Nauka ogólnie
  • TEMAT: Teoria kultury
  • FORMA: Podręczniki i opracowania
  • TEMAT: Filologia polska

Dodaj cytat z książki Nauka i zjawiska nadnaturalne