Nauka i zjawiska nadnaturalne

Tłumaczenie: Anna Tanalska-Dulęba
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Science And the Supernatural. An Investigation of Paranormal Phenomena Including Psychic Healing, Clairvoyance, Telepathy And Precogniction By A Distinguished Physicist And Mathematician
8306020308
nauka, pseudonauka
popularnonaukowa

Marcin Stachelski | 2013-06-25

Zdecydowanie bardziej przekonująca jest książka Hansela pt. "Spostrzeganie pozazmysłowe". J. Taylor ma frustrujący nawyk przytaczania "dobrze udokumentowanych" przypadków, których potem nawet nie stara się tłumaczyć, albo tłumaczy tak, że zdradza zupełną nieznajomość zagadnień psychologicznych. O ile np. Hansel obsesyjnie wręcz starał się podważyć sztandarowy eksperyment parapsychologiczny - Pratta-Pearce'a, Taylor nie wniósł do dyskusji na temat tego przypadku nic konkretnego, a nawet zasugerował, że Hansel mógł się mylić.
Naiwne jest też stwierdzenie dot. samozapłonu: "Poza tym nie można oczekiwać, że samozapalenie zostanie zaklasyfikowane jako zjawisko psychiczne, związane z psychiką (trudno sobie wyobrazić kogoś, kto chciałby wybuchnąć płomieniem)" - z tej wypowiedzi Taylora wynika, że np. osoba chora psychicznie, wpychająca do buzi żyletki z naukowego punktu widzenia nie ma prawa istnieć :)
Zastanawiające jest też, z jaką ścisłością sam Taylor przeprowadzał swoje eksperymenty...

Maciej Chojnacki | 2010-10-15
Przeczytana: 11 października 2010

Historia powrotu na Ziemię z długiej podróży w krainę parapsychologii. Znany z występów w mediach brytyjski naukowiec, John Taylor, opisuje swój namiętny romans z tym rodzajem pseudonauki i późniejsze doświadczenia, które zmieniły jego podejście do tego tematu.

Mała książeczka, czyta się szybko. Wolę jednak Gardnera albo Randiego.

GabrielL Kamiński | 2010-12-02
Przeczytana: 05 września 1990

Wciągająca historia wiedzy nadprzyrodzonej w oparciu o eksperymenty naukowe, czyli jak sprawdzić niesprawdzalne, ine mieć łatki hochsztaplera

Michel | 2012-04-23
TheEvilQueen | 2017-05-09