New Age. Notatki o pograniczu nauki.

Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka, pseudonauka, szarlataneria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pandora Books
The New Age: Notes of a Fringe Watcher
nauka, pseudonauka
popularnonaukowa

"New Age" Martina Gardnera należy do kategorii książek demaskatorskich. Ten specyficzny nurt powstał w Stanach Zjednoczonych jako naturalna reakcja na niezwykłą eksplozję zainteresowania okultyzmem, spirytyzmem i wszelkiego typu zjawiskami nie wyjaśnionymi lub nie do końca wyjaśnionymi przez naukę. Czytelnik znajdzie więc w tej książce niemal pełne spektrum zjawisk niezwykłych i tajemniczych, ale przedstawionych z perspektywy wnikliwego i krytycznego obserwatora, doskonale znającego tą tematykę.

Książka jest zbiorem felietonów publikowanych przez Gardnera w piśmie"Skeptical Inquirer". Polski wydawca rozbił oryginał na dwa tomy: drugi to "Jeszcze o New Age. Nowe notatki o pograniczu nauki".

Mateusz | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

Martin Gardner jest bardzo sceptycznie nastawiony do parapsychologii. W rozdziałach swej książki bierze pod lupę poszczególne osoby ze zdolnościami parapsychicznymi lub wygłaszających kontrowersyjne teorie i stara się dowieść, że się mylą, podając liczne dowody. Garden pisze m.in. o:
- Kontrowersyjnych teoriach medycznych Wilhelma Fliessa (np. teoria biorytmu i nadzwyczajna rola nosa w zaburzeniach psychicznych człowieka).
- Magicznych zdolnościach Uri Gellera czy Daniela Dunglesa Home'a.
- Poglądach geologicznych Georgea McCready Price'a (adwentysta, propagator poglądu, że wszystkie skamieliny to pozostałości po wielkim potopie).
- Dziwacznych poglądach Immanuela Velikovsky'ego (np. że za przyciąganie Ziemi odpowiadają siły elektromagnetyczne).
- Oszustwach Lobsanga Rampy.

Maciej Chojnacki | 2010-10-03

Kolejna książka Gardnera z cyklu tych walczących z pseudonauką. Dobra, jak każda z tej serii.

książek: 2044
Antoni Leśniak | 2013-02-06