Czarne dziury: koniec wszechświata?

Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Black holes: the end of the universe?
astronomia, kosmos, gwiazdy
Karolina

"Co się dzieje z gwiazdą, która nie osiąga spokojnej starości jako gwiazda neutronowa lub karzeł? Odpowiedź, którą otrzymujemy, jest rzeczywiście bardzo niepokojąca: po prostu znika! Staje się tym, co obecnie nazywamy czarną dziurą. Podobnie jednak jak niewidzialny człowiek ma ona wpływ na otoczenie. Istnienie choćby pojedynczej czarnej dziury we wszechświecie zagraża naszym pojęciom czasu, przestrzeni, nieśmiertelności i wielu innym pojęciom składającym się na nasz obraz świata. Czarna dziura sprawia, że wszystkie te pojęcia wydają się całkowicie przestarzałe. Świat pełen pułapek czyhających na nieostrożnego podróżnika, gdzie dowolnie można zmieniać czas, zakrzywiać czasoprzestrzeń, jest z pewnością obcy i groźny dla naszych ziemskich umysłów. Musimy być przygotowani na stawienie czoła tym zmianom.
Moc, której czarna dziura dostarczyła obcym cywilizacjom, pozwala wytłumaczyć wiele dziwnych świadectw historycznych - bogów, ich stosunków z ludźmi, rozwoju dawnych cywilizacji, nieśmiertelności, natury Szatana i Zła czy wyróżnionej pozycji Saturna w panteonie wczesnych mitologii."

Paweł | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Jak na dzisiejsze czasy i stan wiedzy ta książka trąca już myszką. Przedstawia nieaktualne lub zdeformowane hipotezy naukowe w sposób na dzisiaj już nieco nużący. Sięgnąłem po tę książkę głównie dlatego, że tematyka czarnych dziur występujących we Wszechświecie jest niezwykle tajemnicza, a swoją zagadkowością i potęgą oddziaływania pobudza moją wyobraźnię. Na co dzień staram się być człowiekiem racjonalnym i sceptycznie podchodzę do większości informacji czy nowinek. Jednak świadomość, że istnieją w wielkim Uniwersum gigantyczne siły, które być może umożliwiają podróże w czasie lub przejście do innych wymiarów bardzo mnie ekscytuje. Współczesna astronomia co rusz odkrywa nowe tego typu „obiekty”. Są przypuszczenia, że w centrum naszej galaktyki istnieje gigantycznych rozmiarów (być może o masie 4 milionów słońc) czarna dziura, która oddziaływuje na całą Drogę Mleczną. To, co dzisiaj przyjmuje się jako pewnik to teza, że czarne dziury są wielkim skupieniem materii na małej...

Michał-Tarnowski | 2016-11-02
Przeczytana: 01 października 2016

Ta książka jest aż do bólu popularna. Podejmuje sensacyjny temat czarnych dziur – potem spopularyzowany jeszcze mocniej przez Hawkinga. Nie brakuje w niej sensacyjnych, wręcz skandalizujących hipotez o kontakcie z obcymi cywilizacjami w starożytności, niezasłużenie nobilitując Dänikena i podobnych autorów z marginesu nauki. Nie brakuje też spekulacji rodem z science-fiction – jak możliwość pozyskiwania energii z czarnych dziur. Można powiedzieć, że John Taylor był Michio Kaku swoich czasów.

Pierwsze rozdziały to wykład XVIII-wiecznej, naiwnej wizji dziejów – grecki cud (oczywiście znikąd), przemilczanie jego ciemniejszych stron, potem zniszczenie go przez średniowieczne chrześcijaństwo (co jest absurdem), a wreszcie nagłe odrodzenie znikąd w XVI w., które w dodatku autor skupia wokół jednej osoby. Wreszcie pisze o antynaukowych postawach w II połowie XX wieku – np. niezdrowej fascynacji zjawiskami paranormalnymi, fundamentalizmie religijnym w USA, itp. Dobrze, że o tym ostrzega –...

vexlubo | 2016-10-25
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 24 października 2016

wrzechświat mnie zassał.
lektura naukowa kosmiczna oczyszcza organizm.
przypomina ze jest cos wiecej niz ziemski grajdołek.
kompletnie nie przeszkadzało mi ze ogromnej wiekszosci nie zrozumiałem.
poćwiczyłem troche wyobraźnie.

jezyk i treść jest dosyc przyswajalny, zdarzało sie że rozpalał emocje.
najbardziej rozwala mnie ze wydana juz ponad 30 lat temu.
chcialbym dopasc w swoje rece kontynuacje jak dalego posunely sie badania w tym czasie.

sheldonowa tematyka. ha

Hubert Lewiński | 2013-09-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Książka trochę stara, trochę nieaktualna i trochę nużąca. Niby popularnonaukowa, a ciężka i niezachęcająca do pogłębiania tematu.