Zapach rozmarynu

Okładka książki Zapach rozmarynu
Danuta MarcinkowskaEwa Marcinkowska-Schmidt Wydawnictwo: Klucze literatura piękna
182 str. 3 godz. 2 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Klucze
Data wydania:
2010-10-20
Data 1. wyd. pol.:
2010-10-20
Liczba stron:
182
Czas czytania
3 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-615-9444-4
Tagi:
wojna Polska przeznaczenie
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
122 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
720
215

Na półkach:

Kontynuacja Lawendowego Pyłu mnie nie rozczarowała, wręcz przeciwnie chyba bardziej zachwyciła niż część pierwsza.
Autorki po raz kolejny przemawiają w imieniu kobiet, portretując kilka ich pokoleń. To te z nich, które podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu pozostały na kresach, po przesunięciu granic starały się zachować polskość, stawić czoła nowym porządkom, nowej władzy, a zarazem życiu i srogiemu losowi. A ten ich nie oszczędzał.

Wydarzenia historyczne przeplatają się z życiem codziennym dwóch rodzin, w których to kobiety po raz kolejny obdarzone są siłą, uporem, kobiety ponownie dźwigają na swoich barkach ciężar utrzymania rodziny, dbania o dzieci.

Bohaterki tej powieści są jeszcze bardziej nieszczęśliwe niż w części poprzedniej. Żadna nie stworzyła udanego i szczęśliwego małżeństwa, żadna nie osiągnęła tego, o czym marzyła. Doświadczały śmierci mężów, śmierci dzieci, rozstań z bliskimi, którzy uciekali do nowej Polski. Musiały same brać odpowiedzialność za codzienne wybory i same poświęcać się w imię dobra dzieci.
Zastanawiam się tylko czy taka naprawdę była rzeczywistość tamtych czasów? Skąd tyle smutku, tyle nieszczęśliwych życiorysów i to w obrębie jednej rodziny? Matki, córki, synowe…

Do tego przejmująca walka o zachowanie tożsamości w czasach stalinowskim represji, zsyłek i przesiedleń. Gdy ciągle zmiany władzy, języka urzędowego, nazw ulic sprawiają, że ludzie nie wiedzą w jakim kraju żyją, kim są. Nie rozumieją też konieczności tych wszystkich przemian, bo ta wielka historia jest jakby poza nimi choć silne poczucie patriotyzmu i odpowiedzialności za ukochaną ojczyznę istnieje zarówno w ich umysłach i sercach.
Niektóre, jak Anna, nie chcą opuszczać rodzinnych stron, innym – Anieli – się nie udaje, Halina długi czas się waha. Tęsknią za rodziną, która zamieszkała w nowej Polsce, widzą ten kraj jako raj, niespełnione marzenie. Czy rzeczywiście? Może jednak, jak mówi Grażyna, nie ważne jak nazywa się miejsce, w którym żyjemy, ważne czy umiemy je pokochać. Ważny jest też nasz dom, ten, który tworzymy wewnątrz siebie, w swoim sercu i swojej pamięci. To jest dom ,do którego zawsze możemy wrócić.

Prostym i codziennym językiem Dorota Marcinkowska-Schmidt i Danuta Marcinkowska przedstawiają na tle powojennych zawirowań losy zwykłych ludzi. Nostalgicznie, z nutką zamyślenia i melancholii widzimy jak życie ludzi zmienia się w zależności od tego jak zmienia się świat. A ten wszak nie stoi w miejscu. Wraz z nadejściem nowych czasów, zmieniają się zwyczaje, tradycje, priorytety i nic już nigdy nie będzie takie samo. Nie wszyscy potrafią się z tym pogodzić, żyjąc wspomnieniami.
Losy naszych bohaterek, Anny, Jadwigi, Czesi czy Haliny doskonale ukazują nam znaczenie małych drobiazgów w codziennym życiu. Ukazują nam, że na losy człowieka wpływ może mieć każdy szczegół, każda najmniej błaha decyzja i trzeba się liczyć ze wszystkim.

Tocząc się w szybszym tempie niż część pierwsza Zapach rozmarynu wzrusza, porusza, opowiada wielopokoleniową historię uporu, walki o tożsamość, poświęcenia i siły więzów rodzinnych.

Kontynuacja Lawendowego Pyłu mnie nie rozczarowała, wręcz przeciwnie chyba bardziej zachwyciła niż część pierwsza.
Autorki po raz kolejny przemawiają w imieniu kobiet, portretując kilka ich pokoleń. To te z nich, które podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu pozostały na kresach, po przesunięciu granic starały się zachować polskość, stawić czoła nowym porządkom,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    163
  • Chcę przeczytać
    118
  • Posiadam
    36
  • Ulubione
    9
  • 2014
    4
  • II wojna światowa
    3
  • 2013
    3
  • 2012
    3
  • Literatura polska
    3
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Więcej
Ewa Marcinkowska-Schmidt Zapach rozmarynu Zobacz więcej
Ewa Marcinkowska-Schmidt Zapach rozmarynu Zobacz więcej
Ewa Marcinkowska-Schmidt Zapach rozmarynu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także