Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy

Cykl: Ksiądz Rafał (tom 2)
Wydawnictwo: Esprit
literatura piękna
justi

Po śmierci biskupa Jakuba intrygi w kurii nabierają tempa. Nie ucieknie przed tym nawet zdystansowany od politycznych gierek ksiądz Rafał Nowina. Duża suma pieniędzy, którą biskup zostawił jego parafii, natychmiast staje się przedmiotem plotek i pomówień. Tymczasem życie w Gródku toczy się swoim tempem. Czy wysoka temperatura wydarzeń w kraju – wybuch „Solidarności”, widmo stanu wojennego – a...

Tymczasem życie w Gródku toczy się swoim tempem. Czy wysoka temperatura wydarzeń w kraju – wybuch „Solidarności”, widmo stanu wojennego – a także pojawienie się lokalnej znachorki i wezwania do wojska zaburzą spokój w parafii? Jak gródczanie zareagują na wybór kardynała Wojtyły na papieża? Te niespokojne czasy pozwoli przetrwać tylko życzliwość i duża porcja poczucia humoru

źródło opisu: http://www.esprit.com.pl/587/Ksiadz-Rafal-Tom-II-N...(?)

źródło okładki: http://www.esprit.com.pl/587/Ksiadz-Rafal-Tom-II-N...»

Marczewek | 2019-01-25
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Ksiądz Rafał dobrze czuje się Gródku, pokochał swoich parafian, i nie ma ochoty się stąd ruszać. Nie interesują go awanse, nawet propozycja zostania dziekanem, nie robi na nim wrażenia. Ale w oczach nowego biskupa jest zagrożeniem i najlepszym wyjściem będzie odsunięcie go i wysłanie w najgorsze miejsce jakie można sobie wymarzyć. Taka jest cena sprzyjania zmarłemu i uwielbianemu biskupowi Jakubowi.

Ale biskup Kazimierz nie wie że Jakub przed śmiercią starał się zrobić wszystko żeby przekazać stanowisko swojemu protegowanemu. Ksiądz Rafał staje się mimowolnie narzędziem w rękach przyjaciół Jakuba.

Druga część już nie jest tak sielankowa jak pierwsza. Tym razem to już bardziej przypomina dramat społeczny niż lekką powieść obyczajową.
Polecam.

Agnieszka Garncarczyk | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Ks. Rafał Nowina wrasta w środowisko parafii w Gródku.Zyskuje zaufanie członków rady, ale nieszablonowe pomysły duchownego nie zyskują uznania zwierzchnika w kurii. Proboszcz zostaje wezwany do kurii, gdzie dostaje odwołanie ze stanowiska.Bunt parafian i listy otrzymane od poprzedniego biskupa sprawiają jednak, że Rafał wraca na probostwo.
Oprócz osobistych problemów, Nowina boryka się z troskami mieszkańców Gródka, a to powołaniem do wojska młodych chłopców, a to szuka sposobów na dofinansowanie do remontu kościoła.
Ciepła powieść o tym, że najważniejsi są ludzie i żyjąc w zgodzie można wiele wspólnie osiągnąć, nawet wtedy gdy czasy są trudne.

justi | 2018-05-04
Przeczytana: 04 maja 2018

Żeby napisać taką książkę, trzeba samemu posiąść mądrość, którą przypisuje się postaciom. Wielki szacunek dla autora za rozległą wiedzę, umiejętność rozwiązywania trudnych problemów i niebanalny styl. Gródek to wieś jak z bajki, ale właśnie w takiej chciałoby się żyć, gdzie nie ma ludzi całkiem złych, a średnio źli po zastanowieniu mądrzeją.

Vemona | 2018-01-07
Przeczytana: maj 2017

Tu już wiedziałam, czego się spodziewać, było zdecydowanie bardziej przewidywalnie, stąd i ocena nieco niższa. Poza tym - końcówka mi trąciła stereotypem, dobrzy księża i źli SB-cy - mało odkrywcze

santanka | 2016-08-04
Przeczytana: 28 lipca 2016

"Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy" to opis dalszych losów księdza Rafała Nowiny, gródeckiego proboszcza, którego mogliśmy poznać w książce "Ksiądz Rafał". Właściwie: którego wszyscy powinniśmy poznać. To postać od której bije mnóstwo ciepła, dobra, a zarazem sprytu i pomysłowości. Ale tyle wiadomo już z pierwszej części. O czym traktuje więc część kolejna?
Powieść zaczyna się w tym momencie, w którym zakończono część pierwszą - biskup Jakub umiera, a Jan Paweł II zostaje wybrany na papieża. Ksiądz Rafał spodziewa się sporych zmian w kurii, do których przygotowywał go Jakub. Nie są to jednak zmiany na lepsze. Poznajemy księży, których żadne z nas nie chciałoby spotkać. Posada biskupia dostaje się chciwemu i zawistnemu księdzu, który kapłanem nigdy nie powinien zostać. Rafał, choć stara się nie mieszać w sprawy urzędowe, mimowolnie zostaje w nie wciągnięty, jeszcze przez Jakuba. A na jego głowie zostaje jeszcze przecież cała parafia! Czeka go generalny remont kościoła, na który jak...

Kontynuacja równie dobra jak część pierwsza, nic nie straciła ze swej świeżości:) Polecam!

liaguszka | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: lipiec 2018

Według mnie część pierwsza była lepsza

Renia_Z | 2015-04-16
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

cz. 1 z 2 Ksiądz Rafał.
cz. 2 z 2 Ksiądz Rafał. Niespokojne czasy.

Alicja | 2015-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Tak samo jak w pierwszej części Ksiądz Rafał sprawia, że w jego towarzystwie odpoczywamy. Chce się tam być. W wiejskim kościółku, na plebanii, przechadzać polną drogą, zaglądać w okna chaty Pani Hiacynty, przysiąść przy stole u Antoniego. Nawet w wiejskim barze Pani Halinki chce się posiedzieć. Maciej Grabski nie zaskakuje tak cudownie jak w pierwszej części. Poniekąd dlatego, że wiemy czego się spodziewać. Ale też nie zawodzi.
Jedną gwiazdkę zabieram,za niedbała końcówkę. Jakby autor koniecznie chciał skończyć i spieszył się. Ostatnie strony czyta się trochę jak streszczenie. Ale mimo to warto :)
7/10

Pietruszka | 2014-12-10

Urzeczona pierwszą częścią przygód księdza Rafała niecierpliwością czekałam na drugą część i nie zawiodłam się. Książka pisana jest w taki sposób, że czytelnik czuje się jakby odwiedzał dobrze znanych znajomych, a nawet członków rodziny.
W tej części przed księdzem postawiono trudne zadanie zarządzania pieniądzmi, co na początku nie przysporzy mu zbyt wielu zwolenników, szczególnie ze strony kurii. Z czasem jednak okaże się, że ksiądz znów miał rację.
Nie można nie wspomnieć też o kocie, który przyznam szczerze, mnie fascynuje. Z daleka wyczuwa kto za chwilę wejdzie na plebanię.
Spotkałam się z opiniami, że jest to zbyt słodka książka przedstawiająca utopijną wizję księdza, wsi i parafii, ale nie mogę się z nią zgodzić. Autorowi daleko jest do "zasładzania" czytelnika. Ksiądz Rafał nie jest krystalicznie czysty, czasem nawet nie do końca uczciwy, a to wszystko czyni go bardziej "ludzkim". Mieszkańcy wsi to również ludzie o różnych wadach i zaletach. Nie każdy wielbi księdza...