Martynka i Dzień Mamy

Okładka książki Martynka i Dzień Mamy Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Okładka książki Martynka i Dzień Mamy
Gilbert DelahayeMarcel Marlier Wydawnictwo: Publicat Cykl: Martynka (tom 32) literatura dziecięca
20 str. 20 min.
2009-01-01
20 min.
Wanda Chotomska
literatura dziecięca dla dzieci Martynka Dzień Mamy dziewczynka mama

Okładka książki Martynka. Małe historie o zwierzętach Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Małe... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martine et la nuit de Noël Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martine et la ... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martynka. Cztery pory roku. Opowiadania i pomysłowe projekty Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Czte... Gilbert Delahaye, M...
Okładka książki Martynka. Zaczynam czytać z Martynką. W samolocie Gilbert Delahaye, Marcel Marlier
Martynka. Zacz... Gilbert Delahaye, M...

"Martynka" to moja najukochańsza seria z czasów podstawówki.

Pamiętam, że w księgarni, która znajdowała się obok nas, nowy egzemplarz z serii pojawiał się bardzo rzadko. Dlatego też moja mama w wolnych chwilach chodziła po wszystkich księgarniach, jakie mogła wynaleźć i szukała dla mnie nowych części. Do dziś pamiętam to oczekiwanie na kolejną książeczkę i ogromną radość, którą odczuwałam, gdy już ją dostałam. To było niesamowite.

Udało nam się wtedy zdobyć 30 egzemplarzy. Nie są to oczywiście wszystkie jakie wyszły, ale wszystkie jakie udało się wtedy znaleźć i mam je po dziś dzień.
Moja mama nie raz pytała mnie dlaczego ich nie sprzedam i nie kupię sobie za to jakichś książek, które teraz mnie interesują.
Ale dlaczego miałabym to zrobić?
Miałabym się tak po prostu pozbyć tych wspomnień i całego wysiłku jaki ona włożyła w to, by je dla mnie zdobyć?
Nigdy.

Chyba już nie muszę mówić, dlaczego akurat przy tym tytule postanowiłam napisać swoją opinię? ;)

Co do samych książek: są po prostu wspaniałe. Naprawdę, aż słów mi brakuje, aby tą wspaniałość oddać. "Martynki" posiadają najpiękniejsze rysunki, jakie kiedykolwiek widziałam w książkach. Oprócz tego są pięknie wydane, a za tekst polski odpowiada Pani Wanda Chotomska. To wszystko sprawia, że w tych książkach nie da się nie zakochać od pierwszego wejrzenia.

Pomimo tego, że opis jest krótki, to oddaje wszystko, dlatego pozwolę sobie go zacytować, bo sama lepiej tego nie ujmę:

"Zabawne i pouczające przygody sympatycznej dziewczynki wzruszają i bawią jej rówieśniczki na całym świecie. Razem z Martynką oraz jej przyjaciółmi czytelniczki poznają świat i uczą się wielu nowych rzeczy. Pełne uroku, przyciągające uwagę ilustracje oraz dowcipny tekst tworzą niepowtarzalny, ciepły nastrój."

Uważam, że książki z tej serii powinna poznać każda dziewczynka, która zaczyna swoją przygodę z czytaniem.

Sama z przyjemnością dokupię sobie brakujące egzemplarze (jeśli je znajdę),a w przyszłości podzielę się miłością do nich z moimi dziećmi. :)

"Martynka" to moja najukochańsza seria z czasów podstawówki.

Niektóre dzieci mają problem ze skupieniem się na treści czytanej książki. I nie jest to ich wina - w końcu dzieci są pełne zapału, energii, przez ich umysł przewijają się setki myśli i szalonych pomysłów. Bywa jednak tak, że dobrze dobrana książka zaciekawi naszą pociechę na tyle, aby dotrwała do końca powieści.
Dzisiaj pragnę przedstawić Wam kolejną książkę, wartą uwagi: jest to "Martynka". Ola zachwycona jest wyjątkowo naturalną postacią dziewczynki: przeżywa radości i smutki, czasem musi pokonać strach przed nieznanym, zmęczenie czy uporać się ze zmianami w życiu. Martynka żyje bardzo aktywnie - uczy się jeździć konno, pływać, uwielbia zajmować się przydomowym ogrodem, czy spacerować po łące wraz ze swoim nieodłącznym przyjacielem: Pufkiem.
Książka nie jest przeznaczona wyłącznie dla dziewczynek (chociaż sama z początku odnosiłam takie wrażenie). Praktycznie w każdej części Martynce towarzyszą bracia: Alanek i Jaś, kuzynostwo lub nowo poznani przyjaciele. Jest to niezwykle istotne - bo dzieci utożsamiają się z bohaterami książki. A w przypadku odmiennej płci bywa to trudne - może powodować skrępowanie.
Seria "Martynka" składa się aż z 50 części. I chociaż książki nie należą do najdroższych, to zakup wszystkich, może zbliżyć nas do bankructwa. Warto więc pomalutku zakupywać poszczególne części, wzbogacając nie tylko dziecięcą biblioteczkę, ale także słownictwo i wyobraźnię naszych pociech. Sądzę, że książki są idealne dla dzieci, które marzą o posiadaniu własnego zwierzaka: pokazują, że opieka (w tym wypadku) nad czworonogiem, to nie tylko zabawa, ale także spore obowiązki i zmartwienia. Pufek, to sympatyczny psiak, ale nie jest w stanie odmówić sobie pogonienia leśnej zwierzyny, czy zbłąkanego kota. Często ucieka, niszczy ulubione rzeczy Martynki - co wcale nie oznacza, że jest złośliwy czy źle wychowany. O nie - to tylko psia natura, którą należy zaakceptować.
Tak więc wraz z Olą książki polecamy i do miłej lektury serdecznie zapraszamy!

Dzisiaj pragnę przedstawić Wam kolejną książkę, wartą uwagi:...

Naprawdę fajne pomysły na prezent dla mamy!

Naprawdę fajne pomysły na prezent dla mamy!

oooo. Czytałam tę książkę jak byłam mała. I ostatnio czytałam ją siostrą. Uwielbiam. Mój brat ma jakąś część Martynki... Chyba : " Martynka i koniki", ale nie jestem pewna... W każdym razie : uwielbiam tą książeczkę.

fajne

fajne

Świetna książka towarzyszyła mi przez całe dzieciństwo.

Świetna książka towarzyszyła mi przez całe dzieciństwo.

Największa rosterka w życiu,co kupić na dzień mamy?Przed takim problemem staje też Martynka,ale wspaniale sobie z nim radzi......

Jako mała dziewczynka kochałam te książki. Pamiętam jak chodziłam do biblioteki po kolejną Martynkę.

Dla dziewczynek w wieku od 3 do 9 lat (i wyżej ;) ) świetna seria o Martynce i jej ciekawych przygodach. Często pouczających, dających pozytywną energię i po prostu bawiących czytelnika. Polecam

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa