Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana

Wydawnictwo: Austeria
978-83-61978-24-4

Termin klezmer wywodzi się od hebrajskiego klei zemer, co oznaczało początkowo instrumenty muzyczne. Z czasem zaczęto używać tego terminu zarówno dla określenia instrumentu, jak i muzyka, który nim grał. Tak więc "klezmer" to żydowski muzyk, grajek obdarzony iskrą bożą, często nie znający nut, który od XVI wieku gra w Europie Wschodniej muzykę z elementami ukraińskimi, polskimi, rumuńskimi, węgierskimi, rosyjskimi, bułgarskimi i cygańskimi przepuszczonymi przez żydowską wrażliwość. Ale "klezmer" to także wirtuoz, jak klarnecista Naftuli Brandwein, okrzyknięty w latach trzydziestych dwudziestego wieku królem amerykańskich klezmerów, czy jego siostrzeniec Leopold Kozłowski-Kleinman.

[opis za "Wydawnictwo Austeria"]

Doskonała książka. Świetnie napisana. Aż zdumiewające jest ile ciężkich chwil przeszedł w swoim życiu główny bohater , ile widział zła i niegodziwości , a jednak udało mu się pozostać wesołym i życzliwym człowiekiem i jak wiele osiągnął.mimo przeciwności losu. Chylę głowę przed panem Leopoldem. Tę książkę naprawdę warto przeczytać.

CORO | 2011-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2011

Polecam.Jacek Cygan świetnie pisze nie tylko teksty piosenek. Biografia wzrusza, uwrażliwia. Pan Leopold Kozłowski to Wielki Człowiek. W swoim życiu przeżył piekło, ale i piękne chwile. Stracił najbliższą rodzinę i założył własną.Został ojcem. Praca i talent przyniosły uznanie i sławę.
Podziwiam ludzi mądrych, twórczych, a jednocześnie skromnych i ciepłych jakim jest Pan Leopold."Klezmer" to piękna opowieść. Pan Kozłowski- człowiek którego warto i należy poznać bliżej. Panie Jacku dziękuję za piękną książkę.

| 2010-09-24
Na półkach: Przeczytane, DKK
Przeczytana: 21 września 2010

Gdy przedstawiono nam tę książkę na spotkaniu w DKK, podeszłam do niej nieufnie. Ostatnimi czasy czytaliśmy po prostu zbyt wiele tytułów, omawiających problematykę II wojny światowej. Na szczęście, szybko zostałam wyprowadzona z błędu i dziś mogę z czystym sumieniem polecić „Klezmera. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana” wszystkim tym, którzy zainteresowani są losami tego wyjątkowego klezmera.

Słowo klezmer wywodzi się od hebrajskiego klei zemer, co oznaczało początkowo instrumenty muzyczne. Jednak termin ten odnosi się także do tradycyjnego żydowskiego muzykanta weselno-karczmianego lub grającego na innych przyjęciach. Bohater tej książki – Leopold Kozłowski-Kleinman, urodzony 26 listopada 1926 roku w Przemyślach pod Lwowem jest ostatnim żyjącym przedstawicielem autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany ostatnim klezmerem Galicji.

Pozwolicie, że nie przedstawię Wam losów tego niezwykłego człowieka. Nie mam wystarczającego talentu, aby móc opowiedzieć...

Edyta | 2016-06-28
Przeczytana: 10 sierpnia 2016