Odnawiam dusze. Piosenki, ludzie, czas

Jacek Cygan Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Literanova
2019-10-14
2019-10-14
literatura polska biografia wspomnienia artyści piosenki wiersze

Okładka książki Kobiety przełomu Katarzyna Jurkowska, Katarzyna Kościelak
Kobiety przełomu Katarzyna Jurkowska...
Okładka książki Otylia. Moja historia Paweł Hochstim, Otylia Jędrzejczak, Paweł Skraba
Otylia. Moja h... Paweł Hochstim, Oty...
Okładka książki Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci Szymon Hołownia, Marcin Prokop
Pół na pół. Ro... Szymon Hołownia, Ma...
Okładka książki Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy Piotr Baran, Katarzyna Olkowicz
Serca bicie. B... Piotr Baran, Katarz...

Kolejne spotkanie z gawędą o piosenkach napisanych przez wybitnego polskiego tekściarza Jacka Cygana. O ile w książce “Życie jest piosenką” pan Jacek opowiadał głównie o utworach szeroko znanych, tak “Odnawiam dusze” jest kopalnią świetnych, acz znacznie mniej spopularyzowanych utworów. Bo to przecież taka pozycja, którą grzechem byłoby tylko czytać - trzeba jeszcze słuchać tego, o czym wspomnienia snuje autor.. Polecam, zanurzcie się w ciepły, czuły, zaczarowany świat piosenek…

"Wszystko ma swój czas" piosenka zespołu Perfect. Pewnie większość z Was kojarzy tą piosenkę, ale czy wiemy, kto kryje się za słowami tego utworu?
Jak powstaje tekst? Co jest pierwsze tekst czy muzyka?
Na te wszystkie pytania odpowiedzi może udzielić nam osoba, dzięki której mamy jedne z najpiękniejszych utworów jakie nici cała Polska czyli Jacek Cygan.
Ta książka jest po części kontynuacja "Życie jest piosenką" . Tutaj mamy więcej wspomnień osób, których już wśród nas nie ma, jak chociażby Zbigniewa Wodeckiego.
Przy kilku utworach się zaskoczyłam, że są spod pióra pana Jacka jak "Zakazany owoc" czy "Pada śnieg".
Autor przedstawia nam swoje wspomnienia jak dany utwór powstawał, jakie temu towarzyszyły okoliczności oraz mamy kilka opisów zakulisowych niektórych festiwali.
Książka bardzo mi się podobała i pewnie nie raz wrócę do niej, a na pewno często wracać będę do utworów pana Jacka.

Jak powstaje tekst? Co jest pierwsze tekst czy muzyka?
Ta książka jest po...

Czytałam, słuchałam - na przemian. Ile życzliwości i pogodnego nastroju spłynęło na mnie! Z przyjemnością spotkałam piosenki - stare przyjaciółki, z przyjemnością zawarłam nowe znajomości.
Z wielką radością przeczytałam tyle dobrych słów o innych, znanych bardziej lub mniej, osobach.
Dziękuję!

Dziękuję!

Kontynuacja wspaniałej książki "Życie jest piosenką". Ten sam styl, ta sama forma; można by rzec, że to uzupełnienie tego, co w pierwszy tom się nie zmieściło. Jacek Cygan jest gadułą, opowiada pięknie i kolorowo. To literacko-poetycki pamiętnik. Autor zaprasza nas do swojego świata piosenek. Opowiada anegdoty związane z ich powstaniem, rozmaite przygody, zawierane przy tej okazji przyjaźnie. Są to opowieści pełne ciepła, humoru, ciekawości świata i uśmiechu, który chyba nigdy Panu Cyganowi nie schodzi z twarzy.
Autor opowiada m.in. o piosenkach pisanych dla Naszej Basi Kochanej, Ryszarda Rynkowskiego, Alicji Majewskiej, Danuty Błażejczyk, Zbigniewa Wodeckiego, Zdzisławy Sośnickiej, Perfectu czy Igora Herbuta. Przepiękna garść wspomnień o Leopoldzie Kozłowskim-Kleinmanie, a na to wszystko arcywspaniałe rozdziały o przekładach i luźnych tłumaczeniach autorstwa Jacka Cygana. Wyjaśniła mi się zagadka polskiej wersji "Memory" z "Kotów" i "Belle" z "Notre Dame de Paris".

1970

Pan Jacek Cygan rzeczywiście odnawia dusze tekstami piosenek, których jest Autorem, ale też wspomnieniami, które zebrał w tym tomie. Dzięki nim poznajemy okoliczności powstawania niektórych utworów, ale też spotykamy się z twórcami, artystami, którzy odeszli i tymi, którzy wciąż tworzą nowe przeboje. Pozwala nam snuć wspomnienia dotyczące sytuacji, w których ci ludzie i ich twórczość stali się dla nas ważni. Wspominać naszych bliskich, z którymi słuchaliśmy, nuciliśmy.
Autor prowadząc nas w gawędziarskim stylu przez kolejne rozdziały, wzbogacone zdjęciami, kopiami rękopisów, dostarcza radości, wzruszeń, daje przestrzeń do zadumy.

Autor przeprowadza nas przez świat swojej twórczości, słowa pisanego - wspominając momenty tworzenia danych tekstów, jak i ludzi z którymi współpracował ...mamy teksty piosenek i ciekawe czasami zabawne sytuacje z życia wzięte. Przyjemna lektura, choć fajnie mieć pod ręką coś, gdzie sobie wy-klikamy niektóre informacje, lub posłuchamy piosenki ;)

Książka kupiona, przeczytana i odłożona na półkę.
Kupiona z ciekawości, bo kiedyś opowiadał w radiu o niej p. Jacek Cygan. Opowiadał o niej pięknie, a może czytał fragmenty? Nie pamiętam - nie jest to teraz ważne.
Przeczytałam już sporo pamiętników, wspomnień i teraz spodziewałam się czegoś więcej niż powiązań do poprzednich książek również napisanych przez p. Jacka Cygana.
Owszem, głęboki ukłon dla p. Cygana za przeboje, ale chwilami było w tej książce nudno.
Są ciekawostki, ale czy wrócę do niej?
Na pewno nie w najbliższym czasie...

Książka kupiona, przeczytana i odłożona na półkę.

„Odnawiam dusze” Jacka Cygana to książka o piosenkach, które nuci cała Polska. Także o ludziach, których nigdy nie zapomnimy. W końcu o czasie, który pozostał w naszych sercach.
Wspomnienia Jacka Cygana o wykonawcach piosenek z jego tekstami. O ludziach z którymi latami współpracował. O tym jak tworzył dany tekst.
Z tych wspomnień Jacek Cygan wyłania się jako poeta tworzący z ogromną pasją. Do tego niezwykle wrażliwy. Czemu nie można się dziwić. Jednak to z jaką czułością wypowiada się o wykonawcach swoich tekstów chwyta za serce.
Są to opowieści zarówno zabawne jak i wzruszające o ludziach nam znanych. O Zbyszku Wodeckim, Annie Dymnie, Ewie Błaszczyk, Grzegorzu Markowskim, Edycie Górniak i wielu innych.
We wspomnienia „Odnawiam dusze” Jacek Cygan urzeka czytelnika tym jak zwraca się do niego. Z niezwykłym szacunkiem, empatią. Dzięki temu czuje się on jakby rozmawiał nie tyle z autorem cudownych tekstów piosenek, które nuci cała Polska, ale z przyjacielem, który cieszy się ze spotkania i możliwości opowiedzenia co mu w duszy gra.
Książka „Odnawiam dusze” Jacka Cygana jest swoistą ucztą duchową. Warto czytać ją nieśpiesznie. Delektować się robiąc przerwy na słuchanie piosenek, które znamy i te o których nie słyszeliśmy.
GORĄCO POLECAM!

Z tych wspomnień Jacek Cygan wyłania się jako poeta...

Książka zachwyca, prowadzi przez cudowny świat polskiej piosenki, pięknie opowiada o ich powstawaniu o związkach miedzy twórcami polecam wszystkim którzy doceniają tekst w piosence :). Muszę ja sobie kupić musi być zawsze pod ręką :)

Ciąg dalszy "Życie jest piosenką"... Miła i niezwykle przyjemna lektura. Lekka a zarazem pełna treści, jak piosenki autora. Zabawa słowem w najlepszym wydaniu.

• Przeczytane w 2021
  • Mama