Świat według Emira Kusturicy: próba monografii twórczości

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
83-232-1460-3
Emir Kusturica, film
shpinac

Przedmiotem zainteresowania niniejszej pracy jest przede wszystkim ogląd świata dokonany przez Emira Kusturicę w jego filmach.Jaki jest świat według niego? Czy jest rzeczywistością, czy może iluzją? Co oznaczają typowe w jego obrazach motywy: dojrzewający główny bohater, hipnoza,somnambulizm, sen, niespełniona miłość, seksualna inicjacja, tragiczne wesele,welon bez panny młodej, kobieta unosząca się w przestworza, fruwająca ryba,antropomorfizowane zwierzęta, zagubiony ojciec, samobójcze próby przez powieszenie, karetka pogotowia lecąca na księżyc, szpital, śmierć? Czy Kusturica opowiada kilka różnych historii, czy może jedną, wciąż tę samą?

wiolaola | 2013-01-20
miu | 2012-02-06