Towarzysz J

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Spisane przez amerykańskiego dziennikarza i autora specjalizujacego się w tematyce specsłużb wspomnienia rosyjskiego szpiega, Siergieja Trietiakowa. Szef siatki szpiegowskiej, zdrajca, podwójny agent a oto niezwykła, prawdziwa historia człowieka, który kierował rosyjskim programem szpiegowskim w Ameryce ery post-zimnowojennej. W 1991 roku rozpadł się związek Sowiecki, dobiegła końca zimna wojna i na świecie nastał nowy porządek. Sądziliśmy, że zmieni się wszystko, ale jedno nigdy nie ulega zmianie: szpiedzy. Od 1995 do 2000 roku człowiek znany jako aTowarzysz Ja był najwyższym rangą agentem operacyjnym SVR agencji będącej spadkobiercą KGB a w Stanach zjednoczonych. Kierował całą rosyjską siatką szpiegowską w Nowym Jorku i osobiście nadzorował wszystkie jej tajne operacje przeciwko Stanom zjednoczonym i ich sojusznikom w Organizacji Narodów zjednoczonych. Werbował szpiegów, instalował agentów, penetrował zabezpieczenia, manipulował danymi wywiadowczymi i wpływał na amerykańską politykę, a wszystko to pod bezpośrednim nadzorem Borysa Jelcyna, a potem Władimira Putina. Był legendą SVR, powiernikiem tajemnic. Wreszcie, w 2000 roku, przeszedł na stronę wroga a i wtedy okazało się, że trzymał w zanadrzu jeszcze jeden sekret. Trudno w to uwierzyć, ale przez większą część swojej kariery był podwójnym agentem, pracującym dla FBI: azdecydowanie najważniejszym rosyjskim szpiegiem, jakiego mieliśmy po naszej stronie od dziesięcioleci.a Od tamtej pory nigdy nie udzielił publicznego wywiadu. FBI i CIA konsekwentnie odmawiały mediom jakichkolwiek wypowiedzi na jego temat. Ukrywał się i nigdy nie wyjawiał swoich tajemnic. Aż do tej chwili. aTowarzysz Ja, dzieło autora bestsellerów aFamily of Spiesa oraz aThe Hot Housea, to właśnie jego opowieść, bezpośrednia relacja o jego poczynaniach na terytorium Stanów zjednoczonych a kontynuowanych dziś przez ludzi Putina w czasach, gdy zdawało nam się, że szpiegostwo to już przeszłość. Jego wyznania budzą zdumienie. Są też świadectwem tego, jak wyglądało jego dorastanie w rodzinie funkcjonariuszy KGB, o tradycjach sięgających rewolucji, tego, jak Rosja uczyniła zeń jednego z najlepszych agentów, tego, jak wyglądało jego codzienne, podwójne, a potem nawet potrójne życie, i wreszcie tego, jak narastający sprzeciw wobec korupcji i rozbuchanych ambicji anowej Rosjia doprowadził go do podjęcia najbardziej niebezpiecznej decyzji w życiu. Wielu szpiegów opowiedziało już swoje dzieje. Żadna z tych relacji nie jest jednak równie aktualna i ważna, nie niesie z sobą równie istotnych ostrzeżeń, jak aTowarzysz Ja.

Wilczek | 2014-01-23

Bardzo fajna pozycja zarówno dla osób lubiących powieści szpiegowskie ale też dla tych co dopiero chcą sięgnąć po podobną tematykę.

Przemek | 2016-07-08
Na półkach: 2016, Przeczytane