Koniec Europy

Wydawnictwo: Świat Książki

Warto wraz z autorami odbyć podróż za kiedyś żelazną, a dzisiaj bardziej aksamitną, ale jednak kurtynę. Po to, by zobaczyć Europę w której chcemy być, ale także taką Europę, od której chcemy uciec. Tomasz Lis

Darya | 2012-06-26
Przeczytana: czerwiec 2012

Trudno mi ocenić ten reportaż. Już nawet nie chodzi o to, że jest sprzed 10 lat, bo z tego co się orientuje, większość poruszanych tam problemów wciąż jest aktualna. Sama forma mi trochę przeszkadzała.
Każdy rozdział to jedno państwo z pasa od Tallina do Stambułu. W obrębie każdego poruszane są 2-3 tematy, w tym możliwości integracji kraju z Unią Europejską. Jednak taka forma, moim zdaniem się nie sprawdziła - z jednej strony są poruszane tematy zbyt szczegółowe (osada trędowatych, bank DNA czy elektrownia atomowa). Poświęcając każdemu państwu jedynie kilkanaście zdań nie umiałam wyrobić sobie obrazu całego kraju. O ile w wypadku, gdy miałam już jakąś wiedzę o regionie, było to często ciekawym uzupełnieniem, tak przy krajach, o których mało wiedziałam (np. kraje bałtyckie) nie wyszło to dobrze. Szczególnie przeszkadzało mi, że jak się już wczułam w jakieś państwo, rozdział się kończył i musiałam się przyzwyczajać do innego środowiska.
Autorzy przedobrzyli - albo powinni opisać...

Krzysztof Łoziński | 2014-05-05
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Bardzo ciekawa książka, pokazująca kawałek Europy jakiej nie znamy. Równie trafne są przemyślenia odnośnie np. Ukrainy. Choć książka pisana niema 10 lat temu wciąż jest aktualna. Gorąco polecam

Anka Ka | 2016-03-25
Krzysztof Krzysztof | 2015-05-14