Fałszerze

Krueger's Man,The Secret Nazi Counterfeit Plot and the Prisoners of Block 19
978-83-247-0790-4
Żydzi, fałszerze, naziści, Berlin
Monique

Żydowscy fałszerze - więźniowie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, podrabiali podczas drugiej wojny światowej brytyjską walutę. Mówi o tym niemiecki film fabularny The Counterfeiters, który przedstawiono na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/falszerze-lawrence-malkin,p90060823.html

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/falszerze-lawrence-malkin,p90060823.html

molarnia | 2013-07-21
Przeczytana: 2013 rok

W czasie II wojny światowej Niemcy przeprowadzali dużo tajnych operacji mających na celu umocnienie ich pozycji na arenie międzynarodowej. O jednych wiemy więcej, o innych zachowały się szczątkowe informacje. Z pewnością mało kto wie, że już w pierwszych tygodniach wojny zaczęto zastanawiać się nad fałszowaniem brytyjskich funtów. I choć pierwsza tego typu akcja zakończyła się niepowodzeniem po kilku miesiącach, sam pomysł został wykorzystany ponownie.

Wydaje się oczywiste, że do kolejnej próby musiano powołać najwyższej klasy ekspertów, którzy pod żadnym pozorem nie zdradzą nikomu nad czym pracują. Tylko gdzie znaleźć takich specjalistów? Naturalnie w obozach koncentracyjnych. Więźniowie (zwłaszcza żydowscy) mieli fach w ręku, a do tego nie istniała żadna obawa przed tym, że rozpowiedzą o tajnym projekcie. Co pewnie cieszyło nie mniej Nazistów, nie musiano im płacić, a ich jedyną nagrodą za pomoc w obaleniu Brytyjskiego Imperium były stoły do ping ponga, możliwość zapuszczenia...

Ewa | 2010-09-22

czyta się jak thriller... ale to wszystko jest prawdą...

wardon | 2016-10-31
Przeczytana: wrzesień 2009