Salon wytrzeźwień

Czytelnik
1975-01-01
1975-01-01
powieść polska

Bardzo dobra i jednocześnie bardzo smutna historia. O nieuchronności losu, jaki nam pisany....

Trochę nijako się czytało ale jak się człowiek wtłoczył w czasy komunistycznej POLSKI to poszło.
Lekarz jak to lekarz ( może niekażdy)pijący , nie wylewający za kołnierz . Jego perypetie życiowe oparte na pracy , piciu i pobytach w izbach wytrzeźwień .
Tułaczka za pracą i ucieczka od przeszłości okazała się daremna . Zawsze opinia szła jak za nim jak list gończy.
Nie udało się uciec od przeszłości.

Nie udało...

Ze zmiksowania Niziurskiego z Hłaską otrzymalibyśmy: paradę dziwacznych bohaterów, protagonistę-alkoholika o rysach cynicznego Piegusa i poważne pytania egzystencjalne - słowem, "Salon wytrzeźwień".

Mieszanka wybuchowa!

Mieszanka wybuchowa!

Kawał dobrej, mało znanej literatury. Warto poznać Niziurskiego z innej strony, niż ta najbardziej oczywista, bo Niziurski to nie tylko Pan Samochodzik.

Salon wytrzeźwień, Edmund Niziurski, książka dla czytelników dorosłych.
Sięgnęłam po nią po raz pierwszy i byłam rozczarowana. Że to takie niemłodzieżowe, dotąd tylko takie książki Edmunda Niziurskiego znałam. Przeczytałam kolejny raz, przeczytałam jeszcze około 15 razy - jestem oczarowana. Będzie 16 raz i kolejne.
Cóż to za chłopak ten doktor Teodor Janyst!
Na co ważnego natknął się, przeglądając w salonie wytrzeźwień rubrykę ze zgonami: szlachetnymi, bohaterskimi tudzież pocieszającymi?
Co zrobił doktor z pensjonariuszem Jerzykiem oprócz tego, że znał chwyt i technikę?
Co się wydarzyło z zawodnikiem Bańką w obecności 2 doktorów medycyny, przykładnego doktora Gąsiorka oraz naszego bohatera, doktora Janysta?
Jakie były relacje z redaktorem Kurką który zaciekle i zawzięcie opisywał go w swoich felietonach prasowych?
Jak przebiegała wycieczka dwóch wspomnianych panów i Piotrusia, po Kielcach, z parasolem z okazji bezdeszczowej pogody?
Co zrobił Janyst z powieścią powierzoną mu z namaszczeniem przez redaktora Kurkę? Na początku powierzenia, w środku i na końcu?
Dlaczego pracownik odlewni Wajs, który nigdy nie chodził do lekarzy, postanowił wybrać się z Janystem na ryby?
Klucz z odpowiedziami na te i inne pytania znajduje się w Salonie. Podejrzewam, że u posługacza Dziatlika w służbowej szafce na honorowym miejscu a może u Wajsa? lub innych pracowników "Kotłów"
Będę tam chodziła regularnie i przypadkowo także. Zawsze z ogromną przyjemnością i z żalem na końcu, że to nie bajka, że życie zatacza podobne pętle.
Sporo napisano o języku Edmunda Niziurskiego, werwie, zacięciu, humorze - to się sprawdza, nie starzeje i nadal trwa.

Salon wytrzeźwień, Edmund Niziurski, książka dla czytelników dorosłych.
Cóż to za chłopak ten doktor Teodor Janyst!
Na co ważnego...

• Obyczajowe