George Sand

Tłumaczenie: Jerzy Korpanty
Wydawnictwo: Świat Książki
George Sand.A Woman's life writ large
83-7311-122-0
george sand, chopin, biografia, pisarka
Scarlett

Biografia sławnej pisarki znanej głównie z jej ekstrawaganckiego stylu bycia. Jej postawa, upodobanie do cygar i męskich strojów oraz liczne romanse bulwersowały współczesnych. Jedną z jej licznych przygód miłosnych był romans z Fryderykiem Chopinem.

| 2011-02-28
Przeczytana: 25 października 2009

Natknęłam się na tę książkę całkiem przypadkiem, myszkując między regałami w bibliotece, jest książka oparta na życiu i twórczości Aurory Dupin, bliżej znanej, jako George Sand. I choć na jej temat napisano wiele pozycji, przestudiowano wnikliwie zarys jej bogatego życiorysu, niekiedy popadając w skrajnie przeciwstawne oceny mnie osobiście nie poruszają częste, wzgardliwe uwagi na temat George, niedwuznaczne aluzje, co do jej upodobań, skrzywień i fobii, bowiem pod woalką, która skrywa jej prawdziwe oblicze, widzę osobę głęboko nieszczęśliwą, zranioną i niespełnioną...

Ciąg dalszy na mojej stronie:

Bogusława | 2015-07-18

Zawdzięczam tej książce zapoznanie się ze słowem "wiwisekcja" w metaforycznym ujęciu. Poza tym niewiele pamiętam - mnóstwo dat, nazwisk, miejsc, jednak zabrakło samej bohaterki w tej biografii. Nie czuło się, ani klimatu epoki, ani kim tak naprawdę była George Sand, czemu była tak niesamowitą kobietą, tak nietypową dla tamtego okresu. Bardzo sucha biografia.

Robert Kowalski | 2016-08-01
Na półkach: 2016, Przeczytane

Z jednej strony mnóstwo ciekawych faktów (i dość dobra ich selekcja, co szczególnie cenne w przypadku postaci tak skomplikowanej i niejednoznacznej jak George Sand), z drugiej - nieciekawy, "suchy" styl, który sprawia, że książka potrafi się momentami ciągnąć. Warto jedynie dla informacji, których ciężko szukać po innych książkach czy internecie.

Vera | 2015-06-25

Lubię czytać o życiu artystów, twórców, ludzi kreatywnych i to głównie dlatego, że ich sposób myślenia i życia jest mocno inspirujący. Często te niebieskie ptaki mogą sobie pozwolić na łamanie pewnych ram i konwenansów. George Sand na pewnym etapie swojego życia stała się artystką bardzo płodną.
Tak naprawdę to styl jej życia, upór, wytrwałość odnajdowałam w tej książce i podziwiałam. Potrafiła pracować całą noc o świcie jeździć konno, spożywać śniadanie z rodziną praktycznie rezygnując ze snu.
Była kobietą wykształconą, która brylowała w towarzystwie młodzieży jak i mężczyzn przy czym zainteresowanie swoją osobą wzbudzała właśnie intelektem a nie urodą.

Irena | 2015-03-14
Na półkach: ROK 2007, Przeczytane