George Sand

2002-01-01
2002-01-01
83-7311-122-0
Jerzy Korpanty
george sand chopin biografia pisarka

Książka napisana w bardzo nieinteresujący sposób. Nie odebrałam jej jak biografię, a raczej pracę dyplomową i rozważania na temat biografii George Sand. A jeśli to miała być praca analityczna na temat biografii, to mamy tu dużo powtórzeń tych samych wniosków, mało szczegółowych wskazań do ich wysuwania.
Dawno nie czytałam tak nudnej książki o tak interesującym życiu.
Pięć gwiazdek tylko dlatego, że książka napisana
jest profesjonalnie i rzetelnie. Gdyby nie to, dałabym cztery gwiazdki (choć korekta polonistyczna leży - zdarzają się błędy odmienianiu przez przypadki i kilka niedokończonych zdań).

Dawno nie czytałam tak nudnej książki o tak interesującym życiu.
Pięć...

Z jednej strony mnóstwo ciekawych faktów (i dość dobra ich selekcja, co szczególnie cenne w przypadku postaci tak skomplikowanej i niejednoznacznej jak George Sand),z drugiej - nieciekawy, "suchy" styl, który sprawia, że książka potrafi się momentami ciągnąć. Warto jedynie dla informacji, których ciężko szukać po innych książkach czy internecie.

Zawdzięczam tej książce zapoznanie się ze słowem "wiwisekcja" w metaforycznym ujęciu. Poza tym niewiele pamiętam - mnóstwo dat, nazwisk, miejsc, jednak zabrakło samej bohaterki w tej biografii. Nie czuło się, ani klimatu epoki, ani kim tak naprawdę była George Sand, czemu była tak niesamowitą kobietą, tak nietypową dla tamtego okresu. Bardzo sucha biografia.

Lubię czytać o życiu artystów, twórców, ludzi kreatywnych i to głównie dlatego, że ich sposób myślenia i życia jest mocno inspirujący. Często te niebieskie ptaki mogą sobie pozwolić na łamanie pewnych ram i konwenansów. George Sand na pewnym etapie swojego życia stała się artystką bardzo płodną.
Tak naprawdę to styl jej życia, upór, wytrwałość odnajdowałam w tej książce i podziwiałam. Potrafiła pracować całą noc o świcie jeździć konno, spożywać śniadanie z rodziną praktycznie rezygnując ze snu.
Była kobietą wykształconą, która brylowała w towarzystwie młodzieży jak i mężczyzn przy czym zainteresowanie swoją osobą wzbudzała właśnie intelektem a nie urodą.

• Do przeczytania w 2 kolejności
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt