Kobieta: Camille Claudel

Okładka książki Kobieta: Camille Claudel Anne Delbée
Okładka książki Kobieta: Camille Claudel
Anne Delbée Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Femme
Wydawnictwo Dolnośląskie
1982-01-01
1982-01-01
83-7023-098-9
Elżbieta Skibińska
biografia kobieta sztuka rzeźba

Był rok 2001 albo 2002, Mały BombArt w Jeleniej Górze. Na jednej ze scen młoda dziewczyna, której nazwiska teraz nie pamiętam, ale na pewno odnajdę na karcie informacyjnej, którą do tej pory gdzieś zachowałam. No więc młoda dziewczyna w białej, prostej sukience, z gliną, aktorka, przedstawiała monodram. Camille Claudel. Kobita. Do tej pory pamiętam tą pasję i szaleństwo zarazem.
Przez rok szukałam książki, na podstawie której wystawiany był monodram. Dzięki pomocy przyjaciół (Kacper, zawsze będę Ci za to wdzięczna) udało się. Teraz, po latach, wróciłam do niej z tą samą co wtedy zachłannością.
A biografia jest niezwykła, jak sama Camille, idealnie oddająca to, co w artystce. Szalona, dynamiczna, często trudna do zrozumienia, ale finalnie zawsze zrozumiała. I jak Paul, brat Camille - poetycka.
Camille Claudel, urodzona 8 grudnia 1864 roku, rzeźbiarka. Uczennica Rodina, i często przez jego pryzmat postrzegana, mimo, że wielu jego dziełom przypisuje się jej autorstwo. Camille Caludel, która 30 lat swojego życia spędziła zamknięta w zakładzie dla obłąkanych, zapomniana przez wszystkich. Genialna rzeźbiarka.

Na półkach: , , , , , ,

Nie spodziewałam się po tej książce niczego. Okazało się, że dzięki niej sporo się dowiedziałam o niejakiej pannie Claudel, o której warto cokolwiek wiedzieć.
"Kobieta. Camille Claudel" to powieść biograficzna o zapomnianej rzeźbiarce, która przeżywa od jakiegoś czasu swój renesans (jest kilka filmów o niej, najnowszy z Juliette Binoche). Z ciekawości zobaczyłam w Internecie jej rzeźby, i zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Co więcej, ponoć wiele rzeźb Augusta Rodina jest jej autorstwa. Jak widać, zaintrygowała mnie postać Camille Claudel.
Książka przybliża nam to, jaka mogła być Camille. Z jednej strony ogromnie utalentowana rzeźbiarka, pełna pasji i zaangażowania w swoją pracę, o namiętnej naturze (jak kocha, to bardzo mocno, dobrze to poznał Rodin),ale z drugiej strony, jako kobieta, była napiętnowana przez społeczeństwo, rodzina - poza bratem - nie utrzymywała z nią kontaktu, nieszczęśliwa miłość oraz związane z nią emocje były nie do zniesienia, aż doprowadziło to Camille do choroby, przez którą trafiła do szpitala psychiatrycznego, gdzie spędziła kilkadziesiąt lat. Tak krótko mogę streścić życie tej artystki. Mnie najbardziej uderzyła zmiana narracji w książce - czytelnik sam staje się świadkiem wpadania przez Camille w obłęd, w końcu ma dostęp do jej głowy i widzi, jak zmienia się jej monolog wewnętrzny. Niesamowite, jeśli chodzi o literaturę i sposób przedstawienia historii. Przerażające, jeśli chodzi o utalentowaną rzeźbiarkę, która urodziła się w złej epoce.
Genialna artystka, którą zabiła jej własna sztuka - tak podsumuję lekturę "Kobiety. Camille Claudel". Jeśli lubicie czytać o artystach niepokornych, zwłaszcza za czasów impresjonizmu, to będziecie zachwyceni.

Camille Claudel była jedną z wybitniejszych rzeźbiarek. Kobietą wolną i wyzwoloną. Nie bojącą się iść za głosem serca. Ogólnie się mówi, że przewyższyła swojego mistrza i kochanka Augusta Rodina. Książka napisana jest poetycko
i ładnym językiem. W końcowej części autorka zamieściła dokładny podział chronologiczny ważniejszych wydarzeń w życiu Camille.
Jest to zdecydowanie najlepsza biografia Camille,która jest dostępna na polskim rynku. Mamy w książce obszerne fragmenty listów rzeźbiarki i dużo ciekawych faktów. Tę książką się posiłowała Agnieszka Stabro w powieści "Masz na imię Camille". Ja zdecydowanie polecam lekturę tej pozycji,bo jest bardzo dobra.

Jest to zdecydowanie...

• Bookcrossing