Psychopatologia. Jeden przypadek - wiele teorii

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Case Studies in Abnormal Behavior
978-83-89120-16-8
Nikola

Prezentowana książka skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się psychologią kliniczną i psychoterapią. Znajdują się w niej bowiem są studia przypadków ilustrujących powszechnie znane, wyszczególnione w DSM-IV kategorie zaburzeń psychicznych. Omówione zostały między innymi: zaburzenia lękowe, odżywiania, somatyzacyjne, afektywne i psychoseksualne. Autor rozważa także pojęcie odchyleń...

Omówione zostały między innymi: zaburzenia lękowe, odżywiania, somatyzacyjne, afektywne i psychoseksualne. Autor rozważa także pojęcie odchyleń od normy psychicznej, przedstawia teorie powstawania psychopatologii i techniki stosowane w psychoterapii.

robinslav | 2014-10-12

Wspaniała pozycja omawiająca podstawowe zaburzenia psychiczne na przykładzie licznych, rzeczywistych historii chorobowych. Ze względu na ochronę danych osobowych i prywatności pacjentów dane osobowe w dziele zostały naturalnie zmienione. Meyer nie trzyma się przy omawianiu poszczególnych zaburzeń jednego sztywnego dogmatu a omawia je i sposoby ich leczenia z pozycji wielu teorii dotyczących psychopatologii. Każde studium każdego opisywanego przez autora przypadku daje czytelnikowi pewien niewątpliwy wgląd w prawidłowości występujące w poszczególnych zaburzeniach a łączące jakże zróżnicowanych nierzadko pacjentów. W całej pozycji uderza czytelnika bezsprzeczny obiektywizm i rzetelność autora tym jakże interesującym i wartościowym dziele. Poprzez historię rozwoju wiedzy o zaburzeniach psychicznych, poprzez pojęcie zaburzenia, teorie, opis samych zaburzeń i ich konkretnych przypadków klinicznych aż po kwestie prawne z nimi związane. Od agorafobii, zaburzeń osobowych, schizofrenii po...

Natala | 2017-01-09

Bardzo dobry podręcznik. Zaliczyłabym do lektur obowiązkowych.

Marta | 2015-10-03
Na półkach: Psychologia, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 03 października 2015

Napisana lekko i przejrzyście, prostym językiem, przez co podręcznik staje się bardziej przystępny, zwłaszcza jeśli sięgają po niego laicy. Zamieszczone opisy przypadków ułatwiają zrozumienie, jak dane schorzenie przejawia się w rzeczywistości. Szkoda tylko, że niektóre zaburzenia zostały dość obszernie opisane, podczas gdy inne potraktowano powierzchownie (np. autyzm). Nie znalazłam tu także kilku zaburzeń, które bardzo mnie interesowały, jak np. zaburzenie osobowości unikającej, borderline czy Zespół Aspergera. Mimo to warto sięgnąć po tę książkę, jest ona dobrym sposobem na szybkie odświeżenie wiedzy z zakresu psychopatologii, czy jej uzupełnieniem.

Esther | 2016-12-08

Napisana bardzo przejrzyście. Wiele zaburzeń zostało wyjaśnione w naprawdę wciągający sposób, niektóre omówione zostały bardzo krótko, lakonicznie, inne nie zostały omówione wcale. Jednak mimo wszystko znalazłam najbardziej interesujące mnie jednostki chorobowe, akurat się wstrzeliłam. Pozycja bardzo dobra, polecam.

sindaril | 2016-08-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane