Manifest komunistyczny

Okładka książki Manifest komunistyczny
Fryderyk EngelsKarol Marks Wydawnictwo: Jirafa Roja Seria: Biblioteka Myśli Społecznej filozofia, etyka
119 str. 1 godz. 59 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Myśli Społecznej
Tytuł oryginału:
Grundsätze des Kommunismus
Wydawnictwo:
Jirafa Roja
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1848-01-01
Data 1. wydania:
2014-11-06
Liczba stron:
119
Czas czytania
1 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361154297
Tłumacz:
Edward Karolczuk
Tagi:
manifest komunizm Marks Engels XIX wiek socjalizm antykapitalizm krytyka kapitalizmu
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
602 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
270
66

Na półkach:

*komentarze w nawiasach i pogrubienia moje

,,[...] feudał i chłop poddany, majster cechowy i czeladnik, krótko mówiąc, ciemięzcy i uciemiężeni[...]''.
,,Burżuazja, tam gdzie doszła do władzy, zburzyła wszystkie feudalne, patriarchalne, IDYLLICZNE stosunki. Pozrywała bezlitośnie wielorakie więzy feudalne, które przykuwały człowieka do jego „naturalnego zwierzchnika [...]''.

,,W praktyce więc komuniści są najbardziej zdecydowaną, wciąż naprzód prącą częścią partii robotniczych wszystkich krajów; w teorii wyprzedzają pozostałą masę proletariatu zrozumieniem warunków, przebiegu i ogólnych wyników ruchu proletariackiego. Najbliższy cel komunistów jest ten sam co wszystkich innych partii proletariackich: ukształtowanie proletariatu w klasę, obalenie panowania burżuazji, zdobycie władzy politycznej przez proletariat [czyli przez komunistów, którzy ,,wyprzedzają pozostałą masę proletariatu zrozumieniem warunków...]''.

,,[...] pierwszym krokiem rewolucji robotniczej jest wydźwignięcie proletariatu [czytaj: komunistycznej elity] do stanowiska klasy panującej, wywalczenie demokracji [czytaj: zamordyzmu]. Proletariat użyje swego panowania politycznego na to, by krok za krokiem wyrwać z rąk burżuazji cały kapitał, scentralizować wszystkie narzędzia produkcji w ręku państwa, tzn. w ręku zorganizowanego jako klasa panująca proletariatu [czyli w rękach komunistów, którzy przecież ,,wyprzedzają pozostałą masę proletariatu zrozumieniem warunków...'']''.

,,[...] Kapitał nie jest więc potęgą osobistą, lecz społeczną.
Toteż PRZEKSZTAŁCENIE KAPITAŁU WE WŁASNOŚĆ ZBIOROWĄ, należącą do wszystkich członków społeczeństwa, NIE BĘDZIE PRZEKSZTAŁCENIEM WŁASNOŚCI OSOBISTEJ WE WŁASNOŚĆ SPOŁECZNĄ. Przekształceniu ulega jedynie społeczny charakter własności. Traci ona swój klasowy charakter.''

,,W społeczeństwie burżuazyjnym praca żywa jest tylko środkiem do pomnażania pracy nagromadzonej. W społeczeństwie komunistycznym praca nagromadzona jest tylko środkiem do rozszerzania, wzbogacania, wznoszenia na wyższy poziom procesu życiowego robotników''. [Skąd wziąć "pracę nagromadzoną" w nieekonomicznym systemie? Odp. poniżej w punkcie 8. programu komunistów].

,,Jednakże w krajach najdalej w rozwoju zaawansowanych będą mogły na ogół znaleźć powszechne zastosowanie posunięcia następujące:
[...]
8. Jednaki PRZYMUS pracy dla wszystkich, utworzenie armii przemysłowych, zwłaszcza dla rolnictwa.
[...]''

(dotyczy socjalistów utopijnych; systemy Saint-Simona, Fouriera, Owena itd. z początku XIX w.)
,,Ich POZYTYWNE twierdzenia o przyszłym społeczeństwie, na przykład o
zniesieniu przeciwieństwa między miastem a wsią, O ZNIESIENIU RODZINY, zysku prywatnego [...]''.

,,KOMUNIZM NIE ODBIERA NIKOMU WŁADZY ZAWŁASZCZANIA PRODUKTÓW SPOŁECZNYCH, odbiera tylko władzę ujarzmiania cudzej pracy za pomocą tego zawłaszczania''.

,,Ale wy, komuniści, chcecie wprowadzić wspólność żon – wrzeszczy chórem cała burżuazja.
[...] Komuniści nie mają potrzeby wprowadzać wspólności żon, istniała ona niemal zawsze. Małżeństwo burżuazyjne jest w rzeczywistości wspólnością żon. Komunistom można by zarzucić co najwyżej, że na miejsce obłudnie zamaskowanej wspólności żon chcieliby wprowadzić oficjalną, otwartą''.

,,Zarzucano jeszcze komunistom, jakoby chcieli znieść ojczyznę, narodowość. Robotnicy nie mają ojczyzny. Nie można im odebrać tego, czego nie mają''.

,,Oskarżenia wysuwane przeciw komunizmowi z religijnych, filozoficznych i w ogóle ideologicznych punktów widzenia nie zasługują na szczegółowe roztrząsanie''.

,,Rewolucja komunistyczna jest najradykalniejszym zerwaniem z tradycyjnymi stosunkami własności; nic dziwnego, że w swym przebiegu przyniesie ona również najradykalniejsze zerwanie z tradycyjnymi ideami [chodzi o idee religijne, moralne, filozoficzne, polityczne, prawne itp.]''.

,,Gdy w walce z burżuazją proletariat siłą rzeczy jednoczy się w klasę, poprzez rewolucję staje się klasą panującą i jako klasa panująca znosi przemocą dawne stosunki produkcji, to wraz z tymi stosunkami produkcji znosi warunki istnienia przeciwieństw klasowych, ZNOSI w ogóle klasy i TYM SAMYM SWOJE WŁASNE PANOWANIE jako klasy [zgadza się - panowanie obejmuje komunistyczna 'elita']".


Manifest dostępny pod adresem: http://www.filozofia.uw.edu.pl/skfm/publikacje/marks-engels01.pdf

*komentarze w nawiasach i pogrubienia moje

,,[...] feudał i chłop poddany, majster cechowy i czeladnik, krótko mówiąc, ciemięzcy i uciemiężeni[...]''.
,,Burżuazja, tam gdzie doszła do władzy, zburzyła wszystkie feudalne, patriarchalne, IDYLLICZNE stosunki. Pozrywała bezlitośnie wielorakie więzy feudalne, które przykuwały człowieka do jego „naturalnego zwierzchnika...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 006
  • Chcę przeczytać
    716
  • Posiadam
    120
  • Teraz czytam
    26
  • Filozofia
    25
  • Ulubione
    17
  • Chcę w prezencie
    9
  • Polityka
    7
  • 2020
    7
  • Historia
    6

Cytaty

Więcej
Karol Marks Manifest komunistyczny Zobacz więcej
Karol Marks Manifest komunistyczny Zobacz więcej
Karol Marks Manifest komunistyczny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także