Etyka

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Puzzle of ethics
filozofia, etyka
filozofia i etyka

Etyka w sposób jasny i zrozumiały podejmuje najważniejsze kwestie moralne. Jako znakomite wprowadzenie do problemów moralnych może być pomocna dla nauczycieli, uczniów i wszystkich, których problemy te intrygują. Autorzy prezentują stanowiska najwybitniejszych filozofów, przedstawiają etykę buddyzmu, hinduizmu i islamu, a także analizują konkretne problemy, m.in.: etykę...

buddyzmu, hinduizmu i islamu, a także analizują konkretne problemy, m.in.: etykę sytuacyjną,
sprawiedliwą wojnę, aborcję, eutanazję, prawa człowieka i zwierząt.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: merlin.pl

Adrian Tync | 2014-09-05
Przeczytana: wrzesień 2014

Przegląd najważniejszych teorii etycznych, oraz zestawienie częstych problemów, z którymi trzeba się zmierzyć w praktyce. Wszystko to podane w bardzo zwięzłej, podręcznikowej formie. Mamy więc i trochę historii, i trochę "współczesnych" problemów, jak np. kwestia dopuszczalności aborcji, czy eutanazji.
Pozycja dobra jako wprowadzenie do etyki, ale też pomocna w porządkowaniu wiadomości.

ziombel | 2017-07-02
Na półkach: Przeczytane, Filozofia
Przeczytana: 02 lipca 2017

Jest to wprowadzenie do różnych zagadnień związanych z etyką. Na każdy problem jest poświęcone od kilku do kilkunastu stron. Książka jest podzielona na dwie części.

Pierwsza część "Etyka teoretyczna" poświęcona jest wybranym systemom etycznym. Pokrótce omówiono system Platona, Arystotelesa, Tomasza z Akwinu, Kanta oraz teorie utylitarystyczne oraz post utylitarystyczne. Pod koniec omówiono idee MacIntyre dotyczące renesansu cnót arystotelesowskich i etykę buddyzmu. Odnośnie wspomnianych na tej stronie w opisie etyk hinduizmu i islamu, to tylko pojawiły się one w szczątkowej formie przy niektórych zagadnieniach.

Część dryga "Etyka Stosowana" jest poświęcona bardziej przyziemnym sprawom, jak etyka sytuacyjna, sprawiedliwość, aborcja, eutanazja, sprawiedliwa wojna, prawa człowieka, prawa zwierząt oraz ekologia. W tej części autorzy przywołują i opisują po kilka stanowisk w danych sprawach.

Książka jest kierowana raczej do osób zaczynających swoją przygodę z filozofią. Jest...

Cirmus | 2011-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Bardzo dobre wprowadzenie do szeroko rozumianej Etyki. Polecam.

DuchOtchlani | 2017-06-12
tb0171 | 2017-05-07