Filozofia i wszechświat

83-242-0542-X
filozofia
filozofia i etyka
PrzElmo

"Filozofia i Wszechświat" to pierwsze wydanie zebranych pism filozoficznych ks. Michała Hellera, znanego kosmologa, filozofa i teologa. Artykuły zamieszczone w książce zostały tak ułożone, aby dać spójny i całościowy obraz filozoficznych poglądów Autora. Czytelnicy, wraz z Autorem, zagłębiają się w poszukiwanie odpowiedzi między innymi na takie pytania jak: czym jest nowa filozofia przyrody? co łączy fizykę i metafizykę? co to są prawa przyrody? jaka jest natura czasu i przestrzeni? co znaczy, że świat jest matematyczny? dlaczego istnieje raczej coś niż nic? dlaczego wiedza o świecie jest ważna dla filozofii człowieka?

watchyouback | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Ta pozycja to zbiór szkiców poruszających wiele istotnych pytań dotyczących filozofii przyrody w szeroko pojętym znaczeniu tego terminu. Poruszane są tu między innymi kwestie chaotyczności wszechświata czy jego matematyczności a także powtarzane przez Hellera jak mantra pytanie Leibniza: "Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?". Zadane zostają pytania dotyczące powstania wszechświata, życia oraz "rozbłysku świadomości". Poruszona zostaje rola filozofii we współczesnej fizyce zarówno w skali makro jak i mikroświata (mechanika kwantowa). Na zakończenie autor proponuje swój własny program zunifikowania ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej w teorię kwantowej grawitacji za pomocą geometrii nieprzemiennej. Oczywiście jak zawsze w przypadku pozycji naukowych tego typu pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi. Co jednego człowieka może zniechęcić innego pobudzi do działania, oby tych drugich, zdolnych do refleksji i kreatywnego myślenia, niezrażających się lawiną trudności których...

halszka31 | 2011-10-12

To,że interesuję się twórczością M.Hellera jest ciekawość w jaki sposób uczony godzi wiarę i naukę. Sporo dowiedziałam się o wszechświecie, mało jednak o potwierdzeniu wiary. Ona jest integralną częścią Profesora, który jej nie narzuca czytelnikowi. Dlatego polecam Jego prace wszelkim sceptykom

Maanwe | 2014-10-30

Próba zebrania publikacji M.Hellera, które razem zarysowują Jego spojrzenie na filozofię przyrody.
Zbiór prostych jaki też i trudnych w odbiorze rozdziałów.

Rafał Gawlik | 2011-07-26

Ja zrozumiałem. Ale moim zdaniem zbyt naukowo.

sikra | 2013-02-22

W poszukiwaniu niedoścignionego