Niezniszczalni

83-86029-66-8
religia, święci, cuda
religia
malineczka74

Autorka opisuje około 100 przypadków ciał osób mających status świętych wg Koscioła katolickiego a także zyjących w opinii świętości , których ciała po śmierci nie uległy zniszczeniu i rozkładowi.

a_psik | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których ani śniło się Waszym filozofom...

W każdej religii istnieją takie rejony, które fascynującą jej wyznawców. W chrześcijaństwie jednym z takich zagadnień jest kwestia świętych, których ciała nie uległy rozkładowi ani zniszczeniu.

Do napisania książki zachęciła autorkę siostrzenica. Obydwie zaczytywały się namiętnie w licznych hagiografiach, a i na spotkaniach rodzinnych pojawiały się tematy związane ze świętymi, a konkretnie - ze śmiercią, pochówkiem, ekshumacją i stanem zachowanych ciał.

Autorka chciała w swojej publikacji rozwiać wiele mitów i wątpliwości dotyczących nienaruszalności ciał świętych. Badania zaczęła od kontaktu z różnymi religijnymi instytucjami między innymi Jezuitami Bollandystami z Brukseli (od lat spisują i redagują żywoty świętych, opierając się na źródłach historycznych). Książka nie zawiera opisów wszystkich "niezniszczalnych". Joan Carroll Cruz przyznaje, że może nieświadomie pominęła w trakcie badań niektórych...

czytelnik | 2014-07-16
Na półkach: Przeczytane, Religia, Ulubione, 2014

Ich ciała zasypywano niegaszonym wapnem (które powinno przyśpieszyć rozkład szczątków). Groby, w których złożono je często były zawilgocone lub wręcz zalewane wodą. Zdarzało się, że pochówek odbywał się bez trumny, a zwłoki leżały przez pewien czas przykryte warstwą ziemi. Mimo to ciała wielu świętych do dziś nie uległy prawom przyrody. Po prostu niezniszczalne. Zagadką jest, jakim kluczem posługuje się Bóg udzielając błogosławionym i świętym Kościoła tej łaski. Wśród obdarzonych nią są zarówno znane postacie np. św. Jan od Krzyża, św. Jan Maria Vianney i św. Franciszek Ksawery, jak i te, o których rzadziej się wspomina np. św. Zyta czy św. Franciszka Rzymianka. "Niezniszczalni" to zbiór opowieści o 102 takich niezwykłych przypadkach.

Uwielbiam i podziwiam Joan Carroll Cruz. Uwielbiam, ponieważ w swoich książkach porusza tematy, które nie były wcześniej opracowane (czy ktoś natknął się na jakąś inną publikację poświęconą świętym, których ciała nie uległy zepsuciu?). A podziwiam z...

Absurdalna | 2014-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

„Tajemnica świętych, których ciała nie uległy zniszczeniu ani rozkładowi, od wieków fascynowała kolejne pokolenia chrześcijan. Joan Carroll Cruz, będąca pod wielkim wrażeniem historii o cudach związanych z ciałem św. Charbela Makhloufa, postanowiła zbadać to zjawisko.”

Tym razem udajemy się do świata balsamowania zwłok. Brzmi strasznie? Dlaczego? Przecież już od czasów faraonów ludzie znali sztukę konserwowania ciał, a same „niezniszczalne ciała świętych” stanowią dziś wyjątkową grupę pośmiertnie wyróżnionych osób.

Zdaję sobie sprawę, że gdy będziecie mieć do wyboru kupić książkę o dużo lżejszej tematyce i książkę Joan Carroll Cruz, wybierzecie tę pierwszą. Ale gwarantuję Wam, że warto czasem sięgnąć po coś całkiem innego, by móc powiedzieć: „naprawdę? Nie miałem o tym zielonego pojęcia!”

Jeśli myślicie, że autorka tej książki na co dzień pracowała w tej „branży”, to Was światopogląd legnie w gruzach. Joan Carroll Cruz realizowała się każdego dnia w dużo bardziej wymagającym...

Odzio | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Bardzo słaba książka moim zdaniem. Autorka poszła na ilość, chcąc pokazać jak najwięcej sylwetek świętych, których ciała nie poddały się naturalnemu procesowi rozkładu. Jak zawsze ilość nie idzie w parze z jakością. Ani to książka opisująca biografie poszczególnych świętych (są one bardzo skrótowe) ani dzieło poświęcone samemu zagadnieniu rozkładu ciała po śmierci. Widać, że wiele pracy i czasu autorka poświęciła na zebranie tego materiału jednak efekt końcowy nie powala.

cristofae | 2013-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Pani Joan opisuje w niej których to świętych ciała można jeszcze oglądać na własne oczy.

Renegatus | 2015-06-30
Emka | 2014-01-18