Niezniszczalni

2014-06-13
2014-06-13
Edyta Stępkowska
święci i błogosławieni Religia Cuda Kościół

Bardzo słaba książka moim zdaniem. Autorka poszła na ilość, chcąc pokazać jak najwięcej sylwetek świętych, których ciała nie poddały się naturalnemu procesowi rozkładu. Jak zawsze ilość nie idzie w parze z jakością. Ani to książka opisująca biografie poszczególnych świętych (są one bardzo skrótowe) ani dzieło poświęcone samemu zagadnieniu rozkładu ciała po śmierci. Widać, że wiele pracy i czasu autorka poświęciła na zebranie tego materiału jednak efekt końcowy nie powala.

„Tajemnica świętych, których ciała nie uległy zniszczeniu ani rozkładowi, od wieków fascynowała kolejne pokolenia chrześcijan. Joan Carroll Cruz, będąca pod wielkim wrażeniem historii o cudach związanych z ciałem św. Charbela Makhloufa, postanowiła zbadać to zjawisko.”

Tym razem udajemy się do świata balsamowania zwłok. Brzmi strasznie? Dlaczego? Przecież już od czasów faraonów ludzie znali sztukę konserwowania ciał, a same „niezniszczalne ciała świętych” stanowią dziś wyjątkową grupę pośmiertnie wyróżnionych osób.

Zdaję sobie sprawę, że gdy będziecie mieć do wyboru kupić książkę o dużo lżejszej tematyce i książkę Joan Carroll Cruz, wybierzecie tę pierwszą. Ale gwarantuję Wam, że warto czasem sięgnąć po coś całkiem innego, by móc powiedzieć: „naprawdę? Nie miałem o tym zielonego pojęcia!”

Jeśli myślicie, że autorka tej książki na co dzień pracowała w tej „branży”, to Was światopogląd legnie w gruzach. Joan Carroll Cruz realizowała się każdego dnia w dużo bardziej wymagającym zawodzie, a mianowicie nyła gospodynią domową i matką piątki dzieci. Pisanie nigdy nie zajmowało w jej życiu czołowego miejsca, a tak naprawdę przyszło całkiem przypadkowo. Co więcej autorka praktycznie zawsze pisała w nocy, bo w ciągu dnia było zbyt dużo rzeczy do zrobienia w domu. Nie znaczy to, że jej książki są przez to niedopracowane. Wręcz przeciwnie. Chęć napisania książki przez Joan Carroll Cruz wynikła z braku na rynku publikacji, która by w pełni wyjaśniła wszystkie sprzeczne teorie związane ze szczątkami świętych. „Niezniszczalni” stanowią więc obszerne kompendium wiedzy w tym temacie i uściślają wiele bardzo istotnych faktów.

Na początku chciałabym zacząć o samej budowy książki. Na pierwszych stronach znajdziemy informacje o autorce, wstęp, a także bardzo istotne wprowadzenie do tematu. Gdyby nie ono, kolejne 102 biogramy świętych nie byłyby dla nas takie ważne. Joan Carroll Cruz świetnie rozwiązała problem typowego czytelnika, który nie ma żadnej wiedzy na temat np. balsamowania ciała, który będzie poruszany w dalszej części książki. Autorka zdaje sobie sprawę, że aby przystąpić do tego typu lektury trzeba mieć choć minimalną wiedzę w tym zakresie. Budowa tej książki sugeruje nam, że została przemyślana od początku do końca i dopięta na ostatni guzik. Pełen profesjonalizm.

„Niezniszczalni” uświadamia nam, że istnieją trzy rodzaje ciał: ciała zachowane celowo, zachowane przypadkowo i ciała niezniszczalne. Stanowisko Kościoła wobec tych ostatnich jest następujące: „ciała, które odkryto w stanie nienaruszonym, lecz po kilku latach uległy rozkładowi, nie mogą zostać uznane za cudownie zachowane. Jedynie te przypadki konserwacji, w których ciało zmarłej osoby niepoddawane celowym zabiegom, wiele lat po śmierci zachowywało swoje właściwości”. Mimo tych rygorystycznych warunków jakie narzuca Kościół, Joan Carroll Cruz umieściła w swojej książce 102 świętych, którzy spełniają te wymagania i jak sama mówi, nie są to jeszcze wszyscy.

Sceptycy odnoszą się do tych historii w wiadomy sposób. To, że krew niektórych świętych po wielu, wielu latach jest nadal w stanie płynnym, a skóra elastyczna, jest dla nich powodem by szukać przyczyn tego zjawiska w radioaktywności, „ascetycznej diecie” świętego, czy też traktować to jako mistyfikację Kościoła katolickiego. Ja wierzę w te cuda, a te wszystkie 102 przykłady mnie w tym umacniają.

W książce znajdziecie między innymi opis życia św. Rity, św. Andrzeja Boboli czy św. Stanisława Kostki. To wszystko okraszone czarno-białymi fotografiami i odwołaniem do licznych książek (bibliografia to około 245 pozycji!). Dlaczego ciała niektórych ulegają procesom zniszczenia praktycznie od razu, a innych nawet po wielu, wielu latach potrafią wydzielać woń róż? Nie wiem, ale przyznam, że jest to naprawdę intrygujące...

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których ani śniło się Waszym filozofom...

W każdej religii istnieją takie rejony, które fascynującą jej wyznawców. W chrześcijaństwie jednym z takich zagadnień jest kwestia świętych, których ciała nie uległy rozkładowi ani zniszczeniu.

Do napisania książki zachęciła autorkę siostrzenica. Obydwie zaczytywały się namiętnie w licznych hagiografiach, a i na spotkaniach rodzinnych pojawiały się tematy związane ze świętymi, a konkretnie - ze śmiercią, pochówkiem, ekshumacją i stanem zachowanych ciał.

Autorka chciała w swojej publikacji rozwiać wiele mitów i wątpliwości dotyczących nienaruszalności ciał świętych. Badania zaczęła od kontaktu z różnymi religijnymi instytucjami między innymi Jezuitami Bollandystami z Brukseli (od lat spisują i redagują żywoty świętych, opierając się na źródłach historycznych). Książka nie zawiera opisów wszystkich "niezniszczalnych". Joan Carroll Cruz przyznaje, że może nieświadomie pominęła w trakcie badań niektórych świętych. Autorka była w kontakcie z bazylikami, w których owe nienaruszone szczątki się znajdują. Kontakt ten był niezbędny, gdyż często

(...) w wielu europejskich kościołach znajdują się kryształowe relikwiarze z leżącymi figurami przedstawiającymi konkretnych świętych, a dopiero w owych figurach umieszczone są ich prawdziwe szczątki. (s.11)

Ciała wielu świętych przez wiele lat przetrwały nienaruszone, dopiero klęski żywiołowe bądź wojny niszczyły je. Także wrogowie Kościoła mieli swój udział w takich zniszczeniach. Tylko jeden procent szczątków opisywanych w książce poddano celowym działaniom np. balsamowaniu. Pozostałe - to kwestie niejako nadprzyrodzone. Autorka opisuje szczątki nie tylko "świętych" w rozumieniu Kościoła, ale także "błogosławionych" oraz "czcigodnych sług Bożych" (sformułowanie to dotyczy tych członków Kościoła, którzy praktykowali "cnotę w sposób heroiczny"; tytuł ten otrzymuje się od Kongregacji ds. Obrzędów w Rzymie). Istotne jest jednak to, że wszystkie te ciała poddawane są rozmaitym badaniom naukowym, w głównej mierze medycznym.

całość na http://in-bed-with-books.blogspot.com/2014/08/joan-carroll-cruz-niezniszczalni.html#more

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których ani śniło się Waszym filozofom...

Ich ciała zasypywano niegaszonym wapnem (które powinno przyśpieszyć rozkład szczątków). Groby, w których złożono je często były zawilgocone lub wręcz zalewane wodą. Zdarzało się, że pochówek odbywał się bez trumny, a zwłoki leżały przez pewien czas przykryte warstwą ziemi. Mimo to ciała wielu świętych do dziś nie uległy prawom przyrody. Po prostu niezniszczalne. Zagadką jest, jakim kluczem posługuje się Bóg udzielając błogosławionym i świętym Kościoła tej łaski. Wśród obdarzonych nią są zarówno znane postacie np. św. Jan od Krzyża, św. Jan Maria Vianney i św. Franciszek Ksawery, jak i te, o których rzadziej się wspomina np. św. Zyta czy św. Franciszka Rzymianka. "Niezniszczalni" to zbiór opowieści o 102 takich niezwykłych przypadkach.

Uwielbiam i podziwiam Joan Carroll Cruz. Uwielbiam, ponieważ w swoich książkach porusza tematy, które nie były wcześniej opracowane (czy ktoś natknął się na jakąś inną publikację poświęconą świętym, których ciała nie uległy zepsuciu?). A podziwiam z racji tego, że autorka jest matką piątki dzieci, a mimo to ma czas na zbieranie faktów, przeglądanie katalogów bibliotek itp. Do pracy pisarskiej zasiada często dopiero po północy, co nie przeszkadza jej w tworzeniu wyjątkowych pozycji. Dotychczas czytałem jedną książkę Joan Carroll Cruz - "Modlitwy i Boże obietnice" (dostępna w nowym wydaniu pod tytułem "Modlitwy prosto z nieba"),którą szczerze polecam.

Czytając biografie świętych zdarzało mi się natknąć na informację, że jego ciało przez kilkaset lat nie uległo zepsuciu lub ekshumacja wykonana przed kilkoma laty wykazała, że ciało wygląda identycznie, jak w dniu pogrzebu. Chyba każdego intryguje takie zdarzenie, więc zaglądałem często do internetu, żeby poznać więcej faktów dotyczących tego typu zdarzenia. Niestety nigdy nie udało się znaleźć pełnego opracowania. Tym bardziej cieszę się, że wydawnictwo Esprit zdecydowało się na wznowienie "Niezniszczalnych". Myślę, że niszowy temat podejmowany przez autorkę to jeden z największych atutów książki.

"Niezniszczalni" to ponad setka biogramów świętych i błogosławionych Kościoła oraz sług Bożych, których ciała po śmierci przeczą prawom biologii. Każdy rozdział zawiera, krótką biografię omawianej osoby, co uważam za świetny pomysł (każdy czytelnik zna z pewnością św. Andrzeja Bobolę czy św. Stanisława Kostkę, ale ilu nawet katolików słyszało o św. Edeltraudzie?). Wstęp jest jednak zawsze bardzo krótki (co też oceniam na plus - "Niezniszczalni" to nie żywoty świętych). A całą reszta to historia jego ziemskiego ciała. Autorka skrupulatnie wylicza wszelkie ekshumacje i przytacza relacje naocznych świadków. Część ciał była zachowana tylko przez pewien czas (kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat),a część można oglądać w sanktuariach rozsianych po świecie do dziś. Wystawienie cudownych relikwii św. Franciszka Ksawerego ściągnęło dwieście tysięcy osób!

Myślę, że po tę publikację powinni sięgnąć także wątpiący lub ateiści. Choćby dlatego, że książka jest naprawdę ciekawa i warto poznać pewne zjawiska z innej perspektywy. Nie mam jednak wątpliwości, że pozwoli to przełamać ich niewiarę. Zawsze w takich sytuacjach przypomina mi się ten fragment Ewangelii: Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą. Głównym odbiorcą "Niezniszczalnych" pozostają więc chrześcijanie. Nie ma chyba wierzącego, którego nie interesowałyby tego typu zjawiska. Bo jak tu odrzucać kult świętych, skoro w części niezniszczalnych ciał do dziś jest obecna krew w stanie płynnym, a skóra pozostaje wilgotna i elastyczna po kilku stuleciach od śmierci?

[Opinia pochodzi z bloga librimagistri.blogspot.com]

Pani Joan opisuje w niej których to świętych ciała można jeszcze oglądać na własne oczy.

• Religia
  • ŻYCIE DUCHOWE