Dwie fale

978-83-89598-61-5
religia
religia
Wanda

Książka jest zbiorem esejów, artykułów i homilii prezentujących poglądy dominikanina Marcina Lisaka, publikowanych dotąd w licznych wywiadach i artykułach na łamach m.in. "Tygodnika Powszechnego", "Gazety Wyborczej", "W drodze" czy "Znaku". To książka będąca cennym świadectwem doświadczenia duszpasterskiego pełnionego dla Polaków za granicą. Lisak opisuje losy emigracji zarobkowej, z jaką...

To książka będąca cennym świadectwem doświadczenia duszpasterskiego pełnionego dla Polaków za granicą. Lisak opisuje losy emigracji zarobkowej, z jaką zetknął się w swojej posłudze kapłańskiej w Irlandii, ze szczególnej perspektywy – trwałości wiary i kondycji duchowej rodaków. Poddaje wnikliwej analizie pozycję katolika we współczesnym świecie, gdzie pogoń za pieniądzem, długotrwała rozłąka z rodziną, samotność i religijna obojętność otoczenia mocno wpływają na przebywających tam Polaków. Chrześcijaństwo jest tu punktem wyjścia analizy aspektów ludzkiego bycia w "obcym" świecie.

Karo | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Zawsze brakowało mi krytycznego spojrzenia na kościół wewnątrz tego kościoła. Książka op. Marcina Lisaka stanowi dobrą lekturę dla tych, którzy są w kościele, ale wiele w nim rzeczy im nie pasuje, boli, czy nurtuje. Ja ze swej strony za lekturę dziękuję (i za ten przypadek [?] że na nią trafiłam; zobaczyłam tytuł "Przewodnik duchowy emigranta", pomyślałam - akurat pasuje do mojego wyjazdu, cena w taniej księgarni niezwykle kusząca (3,50 zł)- kupuję. Czytam. Najpierw sama sobie, potem na głos narzeczonemu. A co do krytyki wewnętrznej - trudna jest w każdej dziedzinie. Mówi się, że Kościół to nasza Matka - kolejnym pytaniem jest więc, czy możemy krytykować własną matkę wobec obcych? Ja osobiście uważam, że zawsze należy stać w prawdzie, nawet jeśli chodzi o naszą Matkę. I takim też postrzegam stanowisko autora.

agta | 2015-04-15
Krystian | 2014-06-01