Katolicki liberalizm. Etyka społeczna Michaela Novaka

978-83-60040-65-2
religia, socjologia
filozofia i etyka
Wanda

Przerzucanie mostów - to ważna społecznie misja, także wewnątrz społeczeństw Zachodu. Katolicka nauka społeczna, wcześniej nieufna wobec różnych form kapitalizmu, dzięki pracom Michaela Novaka rozpoznaje wcześniej pomijane wartości systemu wolnorynkowego: wolność jednostki, odpowiedzialność, twórczość. "Pomiędzy katolicką nauką społeczną a tradycją anglo-amerykańskiego liberalizmu nie ma nieprzekraczalnej przepaści" - głosi centralna teza autora Ducha demokratycznego kapitalizmu. Książka Marcina Lisaka dobrze ilustruje historyczny kontekst ewolucji poglądów polityczno-społecznych Novaka. Merytoryczną rzetelność łączy z wnikliwą analizą krytyczną. Pozycja godna polecenia dla pragnących zapoznać się z kluczowymi nurtami anglo-amerykańskiej politologii ostatniego półwiecza.

Miniu | 2012-12-20
bf4gs5jbwc7rd5y | 2014-03-19