Czarna Perła

Tłumaczenie: Grzegorz Komerski
Cykl: Saga Rodu Windjammerów (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Windjammer. The House of Windjammer
Aleksandra

Na jesieni 1636 roku gorączka handlu tulipanami ogarnęła Amsterdam. Wielkie europejskie fortuny powstawały i upadały w mgnieniu oka. Dla rodu Windjammerów był to rok tragiczny, rok, który na zawsze zapisał się w ich pamięci. W wyniku sztormu Windjammerowie stracili prawie całą flotę handlową, majątek i reputację. Jedyną osobą, która może przywrócić rodzinie należne jej miejsce jest młody spadkobierca – Adam. Są jednak tacy, którzy zrobią wszystko, by ród przestał się liczyć – bezwzględny bankier Hugo van Helsen i jego poplecznik, szalony kaznodzieja, ulubieniec motłochu, Abner Heems. Jedyną nadzieją młodzieńca jest Czarna Perła – niezwykle rzadki i drogocenny skarb. Nie jest to szlachetny kamień, ale kwiat, gatunek tulipana, dla którego warto zaryzykować nawet życie. Zwłaszcza gdy tylko to ma się do stracenia.

źródło opisu: [Wydawnictwo Jaguar, 2008]

Beata | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Perła perle nierówna

Przełom XVI i XVII wieku w historii Holandii zapisał się jako czas rozwoju. Wprawdzie Republika Zjednoczonych Prowincji toczyła wojnę o niepodległość, ale jednocześnie budowała zręby swej późniejszej gospodarczej potęgi. Stocznie nie nadążały z budową statków, porty tętniły życiem, holenderskie kompanie handlowe prowadziły interesy z niemal całym światem. Gwałtownie wzrosła ilość transakcji handlowych, a szybko bogacące się rody kupieckie zaczęły bezwzględnie ze sobą rywalizować. Pieniądze krążyły coraz szybciej, fortunę można było zdobyć nie tylko dzięki międzykontynentalnym operacjom handlowym – kraj opanowała tulipomania. I choć początkowo spekulacyjny handel cebulkami tulipanów był uznawany przez przedstawicieli starych rodów za niegodny i wstydliwy proceder, to wkrótce wszyscy znaczący gracze aktywnie w nim uczestniczyli. Aż do 1637 roku, kiedy nastąpiło załamanie rynku.
Akcja „Czarnej Perły” rozpoczyna się rok przed nadejściem kryzysu. Adam Windjammer,...

DoXxil | 2013-08-02

Los rodu Windjammerów jest nierozerwalnie zwiazany z flotą żaglowców. Więc kiedy w 1636 roku tonie cała Gwiezdna Flota, groźba bankructwa wisi nad rodem. Piętnastoletni Adam jest zmuszony wkroczyć do niebezpiecznego swiata intryg.

Powieść opisująca XVII-wieczny Amsterdam, z elementami historycznymi i rozrzeszajaca sie Tulipanomanią-dla mnie brzmi świetnie!
Mimo dobrego opisu z tyłu autor poległ i zawiódł mnie na całej linii. Spodziewałam sie ciekawej powieści, a co dostałam? Historie nastolatka, od którego wszczyscy sie odwrócili i teraz tylko czychaja na majątek. Dotego umarł mu ojciec, a wuj jest tylko chciwym głupcem. Jedyne co moze ratować ''Czarna Perłę'' to klimat nowozytnosci, który tu sie wdarł. No i przedstawienie życia codziennego tego miasta też wyszło nienajgorzej.
Bohaterowie-tu również nie ma sie czym zachwycać. Wszyscy bohaterowie są albo dobrzy i szlachetni, albo chciwi, źli i w ogóle wszystko co najgorsze. Jedynymi ludźmi, którzy maja trochę bardziej skomplikowaną...

Mims | 2013-07-06
Przeczytana: 04 lipca 2013

Saga rodu Windjammerów, czyli trzy księgi jednej powieści: Czarna Perła, Córka lichwiarza i Ulica Noży to opowieść osadzona w Amsterdamie wieku XVII. Jest to czas rozkwitu Holandii pod każdym względem - rozwija się malarstwo, handel, kultura. Zakładane są kompanie handlowe, a holendrzy zakładają kolonie w Ameryce Północnej na rzece Hudson - m.in. Nowy Amsterdam.

Ród Windjammerów to poważany ród zajmujący się handlem. Jego chlubą jest Gwiezdna Flota, której zadaniem było podjęcie się wyprawy do Ameryk i kolonii holenderskich. Wiąże się to jednak z ryzykiem, którego Windjammerowie się podejmują... i muszą zapłacić za to cenę. Flota handlowa zostaje zniszczona, a głowa rodu, Hercules, musi jakoś poradzić sobie ze spłatą pożyczek, zaciągniętych na tą wyprawę i buntem osób pracujących dla niego, których przeciwko nim podburza pewien kaznodzieja. Hercules obiecuje odnaleźć rozbite statki, jednak...

chamariz | 2013-02-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 01 lutego 2013

Amsterdam, 1636 rok. Gdy na morzu tonie okręt "Syriusz" wraz z całą Gwiezdną Flotą, ród Windjammerów popada w kłopoty. Ciągnące się za głową rodziny problemy, pożyczki i niespełnione obietnice doprowadzają w końcu do jej śmierci. Następcą Herculesa Windjammera zostaje jego niespełna piętnastoletni syn, Adam. Jak poradzi sobie z taką odpowiedzialnością?

Nie wiem, co podkusiło mnie, żeby wypożyczyć tą książkę z biblioteki. Najwyraźniej niedokładnie przeczytałam opis i nie zauważyłam oznaczenia "przygodowe, dla klas trzecich". Myślałam, że to będzie coś w zupełnie innym stylu, bardziej dojrzałe i mniej banalne. Myliłam się.

"Czarna Perła" okazała się całkowitą klapą. Fabuła usypiająca, bohaterowie nijacy, styl pisania trywialny i oklepany. Losy Adama śledziłam z wyjątkową obojętnością. Po przeczytaniu niecałych osiemdziesięciu stron, uznałam, że nie warto kontynuować czytania tej książki.

Gdybym była kilka lat młodsza, być może doceniłabym tą powieść. Przypuszczalnie skrzywdziłam...

Loli | 2012-05-14
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka

Mimo tego, że jestem zacięto fanką Fantazy, to ta książka dzięki swojej tajemniczości i intryg zaciekawiła mnie i nie pozwoliła od łożyć aż do dotarłam do ostatniej strony.

ulicanozy | 2016-07-30
MarzycielkaM | 2016-07-01