Poces pokazowy. Oskarżony Augusto Pinochet

Wydawnictwo: El-Ka
83-915326-0-7
historia
Marek

Bohaterem książki Wojciecha Klewca "Proces pokazowy. Oskarżony Augusto Pinochet" nie jest wcale wymieniony w tytule generał, lecz jego poprzednik na stanowisku prezydenta Chile - Salvador Allende. To tym ostatnim tak naprawdę zajmuje się autor "Procesu...", to wobec niego wytacza najcięższe armaty swego intelektu i erudycji, to jego traktuje zawsze z ironią, a niekiedy z pogardą. Pinochet, cóż, był dla tej książki tylko pretekstem. Wygodnym dla rozprawienia się z nieżyjącym od 27 lat ideowym przeciwnikiem.

Mateusz | 2016-12-11
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Autor stara się obalić tezę, jakoby pucz wojskowy Pinocheta został dokonany na sprawnym i dobrze funkcjonującym rządzie w Chile.
W książce dowiadujemy się, jak marnie wyglądało życie w komunistycznym Chile na początku lat 70', czyli za rządów prezydenta Allende. O rządach tytułowego Pinocheta z lektury nie dowiemy się natomiast nic.
Ostatnie kilkanaście stron poświęconych jest aresztowaniu byłego dyktatora w Anglii i nieudanej ekstradycji do Hiszpanii.

diablique83 | 2014-01-03
Przeczytana: 2011 rok