Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego, Oldze i Andrzeju Małkowskich

Cykl: Wierna Rzeka Harcerstwa (tom 1)
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
szczesiaczek

Niezwykłe biografie Olgi Drahonowskiej i Andrzeja Małkowskiego w świetle nowych dokumentów, odkryć, relacji, listów, zdjęć. Idziemy tropem Druhny Oleńki i Druha Andrzeja od dzieciństwa, od pierwszych drużyn skautowych we Lwowie po twórcze działania naszych harcerzy dziś. Jest to pierwsza książka z cyklu Wierna rzeka harcerstwa.

Loiseleuria | 2015-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Książka pani Wachowicz opowiada o życiu i działalności małżeństwa Małkowskich. Ponieważ Andrzej Małkowski zginął tragiczną śmiercią, w drugiej połowie lektury autorka naturalnie skupia się głównie na Oldze.

Widać, że pisarka musiała pieczołowicie zbierać informacje do swojej książki: nie brakuje listów, źródeł, wspomnień, a nawet pasujących tematycznie i nawiązujących do tamtego okresu wierszy. Uprzyjemniają one czytanie i sprawiają, że biografia nie jest sucha.

Co moim zdaniem najważniejsze, książka odpowiedziała mi na wiele pytań związanych z ideologią harcerską. Okazała się mieć charakter nie tylko informacyjny, ale przede wszystkim inspirujący; ujęła mnie subtelnym przekazaniem idei "skauting to styl życia" oraz pierwszych, podstawowych cech polskiego skautingu. Gdyby w harcerstwie istniały obowiązkowe lektury, "Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju!" bez wątpienia powinna znaleźć się na takiej liście.

jolajka | 2011-04-07

Wszystkie książki pani Barbary czytam z zapartym tchem, pieknie napisane to i czyta się fantastycznie

Martyna | 2012-06-11
Na półkach: Przeczytane, Chcę kupić
Przeczytana: 15 czerwca 2012

Wspaniała książka o wspaniałych ludziach.

ewejka | 2015-02-04
Agata Słowińska | 2015-01-02