Czy można usprawiedliwić podatki?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Wolności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: 3S Media
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-923894-6-0
podatki, etyka, tomasz sommer
filozofia i etyka
Marek

Pierwsza w Polsce książka prezentująca funkcjonujące w naszej rzeczywistości usprawiedliwienia wymuszania podatków. Oczywiście wszystkie są fałszywe! Sam sprawdź dlaczego! Osądź czy Autor ma racje!

mts | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

"Czy można usprawiedliwić podatki?" to książka Tomasza Sommera, która powstała na bazie jego pracy doktorskiej, przygotowanej pod okiem prof. Jadwigi Staniszkis. Tematyka pracy jest bardzo ciekawa: każdego dnia w mediach obserwujemy dyskusje o podatkach, zwykle jednak dotyczą one tego komu zabrać, albo jak dużo zabrać. Sommer pochyla się nad pytaniem: jaka etyka stoi za tym zabieraniem? Autor omawia etyczne uzasadnienia podatków z różnych punktów widzenia. Praca ma charakter naukowy, więc nie czyta się jej łatwo, choć we wstępie Sommer zaznacza, że książkowe wydanie pracy zostało uproszczone, aby każdy mógł ją przeczytać i zrozumieć. Mimo, że redaktor naczelny "Najwyższego Czasu" logicznie argumentuje, że większość podatków jest niemożliwa do uzasadnienia z punktu widzenia etyki praw człowieka i chrześcijańskiej, to mi zabrakło pójścia o krok dalej: czy podatek pogłówny, który autor uznaje za najbardziej etyczny, wciąż nie jest naruszaniem podstawowego prawa, prawa własności?...

Rudolfo | 2015-11-06
| 2015-05-23