Ekonomia stosowana

Okładka książki Ekonomia stosowana
Thomas Sowell Wydawnictwo: Fijorr Publishing biznes, finanse
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
Applied Economics
Wydawnictwo:
Fijorr Publishing
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
83-89812-03-7
Tłumacz:
Jan M. Fijor
Tagi:
ekonomia wolny rynek thomas sowell liberalizm
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
493
350

Na półkach:

Jak do tej pory czytałem dwie pozycje prof. Thomasa Sowella i jestem mu wdzięczny, iż starał się we mnie zaszczepić kompleksowe myślenie względem gospodarki. Amerykański profesor analizował pewne sofizmaty, kładąc głównie nacisk na przedstawienie ich błędnych założeń przy pomocy mechanizmu cenowego i chyba najprostszej zasady ekonomicznej, której nikt nie śmiałby podważać, a mianowicie: „ludzie wyrażają większy popyt na dobra tańsze, aniżeli droższe”.

I tak murzyński uczony ilustruje, do jak katastrofalnych skutków prowadzi, na pierwszy rzut oka dla nieuświadomionych ludzi, pozytywna regulacja cen, niezależnie czy państwo ustanowi minimalne ceny (w Polsce płaca minimalna) czy ceny maksymalne. Ceny minimalne, czyli ceny ustalone powyżej ceny rynkowej, prowadzą jedynie do spadku popytu na daną usługę czy dobro materialne. Przekierowują również kapitał w tę dziedzinę produkcji, albowiem tutaj, dzięki tej regulacji, można osiągnąć większe zyski. Ponadto w pierwszej fazie stanowi swego rodzaju dotowanie pewnych producentów, gdyż konsumenci muszą płacić ceny wyższe, aniżeli byłyby one ustalone naturalnie na wolnym rynku. Warto w tym momencie nawiązać do polskiej, acz nie tylko, płacy minimalnej. Ustalenie takiej regulacji nieuchronnie prowadzi do bezrobocia, szczególnie wśród ludzi o niskich kwalifikacjach. Dla przykładu, T. Sowell podaje przypadek pewnego człowieka, który początkowo pracował, uwaga, uwaga, bez jakiejkolwiek zapłaty! Niemniej pozwoliło mu to nabrać niezbędnego doświadczenia, by później założyć firmę zarabiającą ogromne pieniądze. Tak ów człowiek wydobył się z nędzy.


Ceny maksymalne logicznie prowadzą do odwrotnych skutków. Występują niedobory, wynikające ze zwiększonego popytu. Następuje odpływ kapitału, który nie osiąga niezbędnego w gospodarowaniu zysku. Niestety, acz nieuchronnie, po niezbędnym uwolnieniu cen prowadzi to patologicznych zwyżek cen. Nie jest to wina wolnego rynku, tylko rządu, który stale chce naszego dobra. Wszak mamy go tak mało. Profesor Sowell podaje przykład anormalnych regulacji cen w usługach elektrycznych w Kalifornii, stosowania szkodliwych regulacji cen czynszów w Londynie etc.

Poza tym, na łamach książki ukazane jest jak wolny rynek naturalne przeciwdziała dyskryminacjom czy wszelakim uprzedzeniom.

Warto pamiętać, że ceny stanowią pewien wyznacznik w życiu gospodarczym. Absolutnie nie powinno się nimi manipulować. Jeśli ceny rosną oznacza to, że popyt (przy niezmienionej podaży) na daną usługę czy produkt się zwiększył. Albo odwrotnie, podaż się zmniejszyła przy niezmiennym popycie. Jest to oczywiście typowo statyczny przykład, ponieważ popyt i podaż nieustająco zmieniają się. Zaś jeśli ceny spadają oznacza to, że popyt spadł (przy niezmienionej podaży) lub odwrotnie podaż wzrosła przy niezmienionym popycie. Tu również podaje przykład statyczny.

Dziękuję za przeczytanie moje opinii!

Jak do tej pory czytałem dwie pozycje prof. Thomasa Sowella i jestem mu wdzięczny, iż starał się we mnie zaszczepić kompleksowe myślenie względem gospodarki. Amerykański profesor analizował pewne sofizmaty, kładąc głównie nacisk na przedstawienie ich błędnych założeń przy pomocy mechanizmu cenowego i chyba najprostszej zasady ekonomicznej, której nikt nie śmiałby podważać,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    71
  • Przeczytane
    23
  • Ekonomia
    8
  • Posiadam
    6
  • A1) -- ULUBIONE
    1
  • A3) -- POSIADAM
    1
  • Ulubione
    1
  • Ekonomia, państwo, polityka
    1
  • Biznes
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ekonomia stosowana


Podobne książki

Przeczytaj także