Mała książka o demokracji

Lilla Demokratihandboken
978-83-89763-90-7
demokracja
Polaris

13-letnia Jorinda postanawia dowiedzieć się, jak to jest z tą demokracją. W związku z tym układa listę rzeczy, które chciałaby zmienić. Rzeczy małych i dużych. Ale od czego zacząć? Z pomocą mamy zapisuje najpierw pytanie: "Gdzie i w jaki sposób podejmuje się decyzje?". Jorinda zaczyna od spraw, które są jej najbliższe, a więc własnej rodziny. Potem przechodzi dalej, wpisując na listę po kolei...

Jorinda zaczyna od spraw, które są jej najbliższe, a więc własnej rodziny. Potem przechodzi dalej, wpisując na listę po kolei szkołę, gminę, rząd, Unię Europejską i Organizację Narodów Zjednoczonych.

W dalszej części książki razem z Jorindą poznajemy wybitne osoby z różnych części świata, które przyczyniły się do tego, aby świat był lepszy, i które jako cel swojego życia obrały walkę o szacunek dla drugiego człowieka. Zaskakujące jest to, że większość z nich to kobiety i dzieci.

"Mała książka o demokracji" uczy, co to jest demokracja i prawa człowieka. Odkrywczy i zaangażowany styl sprawia, że książka jest bardzo wciągająca. Zachęca młodego czytelnika do walki o swoje prawa, uświadamiając mu, dokąd może się zwrócić, aby uczynić swój głos słyszalnym. Książkę zaczyna i kończy Konwencja Praw Człowieka ONZ.

[Jacek Santorski & Co, 2007]

Kara | 2016-02-14
Na półkach: 2016, Przeczytane, Kobiety
Przeczytana: 14 lutego 2016
Aurora | 2013-07-04
Na półkach: Przeczytane, Dziecięce
Przeczytana: 17 grudnia 2013
| 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, Hmmm...
| 2012-05-01
Alina | 2011-11-05