Moje życie musiało poczekać. Wytrwałam w trzeźwości.

Tłumaczenie: Krzysztof Jachimczak
Wydawnictwo: Diogenes
Mein leben musste warten
alkoholizm
niemiecki
Anna

Autorka opowiada o swoim nałogu i o heroicznej walce, jaką musi toczyć każdy niepijący alkoholik, by wytrwać w trzeźwości.

Meszuge | 2014-02-16
Przeczytana: 27 października 2011

Jest to historia alkoholiczki i lekomanki, która swoją drogę do trzeźwości rozpoczęła we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w Berlinie Zachodnim (połączenie miasta nastąpiło dopiero wraz ze zjednoczeniem Niemiec w 1990 roku).

Christa Jänicke łykała tabletki przepisane jej przez lekarza i piła dobre wina, stosownie do wymogów swojej sfery, podejmowała próby samobójcze, skończyła specjalne studia, jako terapeutka prowadziła własny gabinet, aż wreszcie osiągnęła punkt, który określa jako swoje dno i moment kapitulacji. Postanowiła poprosić o pomoc we Wspólnocie AA, jednak przez przypadek zamiast do AA, trafiła do stowarzyszenia Berlińskiej Pomocy dla Alkoholików (AKB – istnieje do dnia dzisiejszego jako Die Anonyme Alkoholkrankenhilfe Berlin e.V.).
Według Christy Jänicke stowarzyszenie to pracuje według programu dwunastu kroków AA, jednak w szczegółach trochę się od AA różni. Z dalszego opisu i relacji wynika, że różni się bardzo i nie tylko w szczegółach, ale to...

Evelyn | 2016-05-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2016

Nie przebrnęłam, oczekiwałam czegoś innego. Bohaterka skupiała się tylko na tym co myśli i czuję wciąż analizując to ze względu na swoją pacę. A tak naprawdę nie powiedziała swojej historii tylko cały czas analizowała i w kółko to samo. Może dla alkoholików byłoby to pouczające albo odnaleźli by w tym siebie ale ja jako osoba, która chciała się dowiedzieć coś na ten temat, nie dowiedziałam się praktycznie nic.

maja95 | 2015-07-10
Przeczytana: marzec 2015

Trafne spostrzeżenia, ciekawa autoanaliza, opis walki samej ze sobą. Polecam każdej kobiecie, która wciąż odkłada zmierzenie się z osobistym problemem, który ją przerasta. Ta lektura pomoże odnaleźć siebie

arabel | 2013-04-15
asiaa77 | 2012-09-21