Moje życie musiało poczekać. Wytrwałam w trzeźwości.

Okładka książki Moje życie musiało poczekać. Wytrwałam w trzeźwości. Christa Janicke
Okładka książki Moje życie musiało poczekać. Wytrwałam w trzeźwości.
Christa Janicke Wydawnictwo: Diogenes biografia, autobiografia, pamiętnik
Mein leben musste warten
Diogenes
2001-01-01
2001-01-01
niemiecki
Krzysztof Jachimczak
alkoholizm

Nie przebrnęłam, oczekiwałam czegoś innego. Bohaterka skupiała się tylko na tym co myśli i czuję wciąż analizując to ze względu na swoją pacę. A tak naprawdę nie powiedziała swojej historii tylko cały czas analizowała i w kółko to samo. Może dla alkoholików byłoby to pouczające albo odnaleźli by w tym siebie ale ja jako osoba, która chciała się dowiedzieć coś na ten temat, nie dowiedziałam się praktycznie nic.

Jest to historia alkoholiczki i lekomanki, która swoją drogę do trzeźwości rozpoczęła we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia w Berlinie Zachodnim (połączenie miasta nastąpiło dopiero wraz ze zjednoczeniem Niemiec w 1990 roku).

Christa Jänicke łykała tabletki przepisane jej przez lekarza i piła dobre wina, stosownie do wymogów swojej sfery, podejmowała próby samobójcze, skończyła specjalne studia, jako terapeutka prowadziła własny gabinet, aż wreszcie osiągnęła punkt, który określa jako swoje dno i moment kapitulacji. Postanowiła poprosić o pomoc we Wspólnocie AA, jednak przez przypadek zamiast do AA, trafiła do stowarzyszenia Berlińskiej Pomocy dla Alkoholików (AKB – istnieje do dnia dzisiejszego jako Die Anonyme Alkoholkrankenhilfe Berlin e.V.).
Według Christy Jänicke stowarzyszenie to pracuje według programu dwunastu kroków AA, jednak w szczegółach trochę się od AA różni. Z dalszego opisu i relacji wynika, że różni się bardzo i nie tylko w szczegółach, ale to chyba nie ma aż tak wielkiego znaczenia dla czytelnika, który nie „siedzi” w temacie tak mocno, jak ja.

Pół żartem, pół serio stwierdzam, że książka napisana jest typowo kobiecym stylem, to jest z przewagą rozbudowanych opisów stanów emocjonalnych i ich złożonych analiz, nad rzetelną relacją z wydarzeń. Christa Jänicke stwierdza jakiś tam fakt tak lapidarnie, jak to tylko możliwe i natychmiast przestępuje do opisywania swoich uczuć w związku z tym. Jako mężczyźnie zabrakło mi w książce konkretów – po prostu. I nie, nie chodzi mi tu o żadne pikantne szczegóły, ale na przykład o głębszą analizę własnego postępowania autorki w okresie picia. Christa Jänicke prowadziła prywatną praktykę psychoterapeutyczną w czasie, w którym piła i łykała tabletki uspokajające i inne. Jednak faktu, że prowadziła terapię podpita, na kacu, albo pod wpływem psychotropów, zdaje się zupełnie nie zauważać i przechodzi nad tym do porządku dziennego, całkowicie bezrefleksyjnie.

Książkę polecam miłośnikom gatunku, ale zaznaczam od razu, że w chwili obecnej nie może być ona rzetelną informacją na temat leczenia uzależnień. Teraz to tylko ciekawostka z dawnych czasów.

Trafne spostrzeżenia, ciekawa autoanaliza, opis walki samej ze sobą. Polecam każdej kobiecie, która wciąż odkłada zmierzenie się z osobistym problemem, który ją przerasta. Ta lektura pomoże odnaleźć siebie

• Powieści obyczajowe 👨‍👩‍👧‍👦 🏙
  • W kolejce do przeczytania 📚
  • 1Posiadam
  • 2016
  • Biografie
  • Narkotyki-uzależnienia
  • Posiadam 📘📔📕

Dodaj cytat z książki Moje życie musiało poczekać. Wytrwałam w trzeźwości.