Pojedynek

Okładka książki Pojedynek
Joseph Conrad Wydawnictwo: Virtualo Seria: Klasyka Virtualo literatura piękna
91 str. 1 godz. 31 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klasyka Virtualo
Tytuł oryginału:
The Duel
Wydawnictwo:
Virtualo
Data wydania:
2010-08-05
Data 1. wyd. pol.:
2010-08-05
Liczba stron:
91
Czas czytania
1 godz. 31 min.
Język:
polski
Tagi:
conrad korzeniowski pojedynek the duel
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
697
90

Na półkach:

Historia pojedynków jest historią absurdu. Pierwotnie tradycja pojedynkowania się wyrosła ze sztuki szermierki. Oddawano się jej z medycznym zacięciem dezynfekując klingi przed ciosem, i z estetyczną niekonsekwencją: odcinając sobie co popadnie, zostawiając piękne blizny. W Polsce pojedynkowano się od średniowiecza, mordować w imię honoru zezwalało prawo magdeburskie, a moda na rzucanie rękawicy zapanowała za Stanisława Augusta. Przyszła z Francji, przez Niemcy, zbierając obfite żniwo (na pocz. XVII w. we Francji zginęło w pojedynkach 30 000 osób czyli tyle co na ówczesnych wojnach). Zginąć w pojedynku było uważane za jedną ze szlachetniejszych śmierci, która w XVII, XVIII i XIX wieku przypadła w udziale wielu sławom (z rąk przeciwnika polegli m.in. Puszkin i Lermontow).
Niemal 100-stronnicowe opowiadanie Conrad opublikował w 1909 roku w odcinkach w brytyjskim „Pall Mall Magazine”, w amerykańskim „Forum” (jako „Punkt honoru”), a w 1924 włączył do tomu „Sześć opowieści”, wydanego wtedy po polsku. Gdy zachwycano się, jak celnie sportretował epokę napoleońską, przyznawał, że „usiłował złapać w swoją małą siatkę Duch Epoki – w szczęku zbroi, nigdy czysto wojskowy, młodzieńczy, prawie dziecinny w egzaltacji uczuć, naiwnie heroiczny w swojej wierze”. Co ciekawe, nie uważał tego tekstu za dobry, pisał: „Nie zaznałem spokoju sumienia z powodu tego utworu. Oczywiście, opowiadanie mogłoby być lepiej zrobione. Lecz jest to ten rodzaj refleksji, który należy odważnie odrzucić, jeśli nie zamierza się każdego swojego pomysłu pozostawić na zawsze w sferze jakichś osobistych wizji i nietrwałych urojeń. Jakże wiele z nich ulatywało mi z pamięci! Ta jednak pozostała – jako świadectwo odwagi lub – jeśli wolicie – dowód porywczości.”
Conrad zaczerpnął pomysł ze wzmianki w prowincjonalnej francuskiej gazecie, odniósł się też do powszechnie znanej anegdoty dotyczącej oficerów armii napoleońskiej. Wyraził jednak typowo polską tradycję – sarmacki etos urażonej dumy, zapiekłości, walki wbrew wszystkiemu o tzw. dobre imię. W „Pojedynku” zawarł kpinę z systemu wartości, który dziś wielu rozpoznaje jako naszą narodową wadę.

Historia pojedynków jest historią absurdu. Pierwotnie tradycja pojedynkowania się wyrosła ze sztuki szermierki. Oddawano się jej z medycznym zacięciem dezynfekując klingi przed ciosem, i z estetyczną niekonsekwencją: odcinając sobie co popadnie, zostawiając piękne blizny. W Polsce pojedynkowano się od średniowiecza, mordować w imię honoru zezwalało prawo magdeburskie, a...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Chcę przeczytać
    32
  • Posiadam
    6
  • Niedokończone
    2
  • 2020
    1
  • Ulubione
    1
  • 2017 ROKIEM J. CONRADA / 1857 - 1924 - 2017 / 160 LECIE URODZIN / 93 ROCZNICA ŚMIERCI
    1
  • Do kupienia
    1
  • Kindle
    1
  • Klasyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pojedynek


Podobne książki

Przeczytaj także