Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
The Tall Man: Death and Life on Palm Island
Ag2S

„Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee” to przykuwająca uwagę opowieść o Palm Island, tropikalnym australijskim raju będącym od ponad stu lat polem wyjątkowo brutalnej polityki rasowej, i tajemniczej sprawie Camerona Doomadge, który zabrany rutynowo na komisariat za obrażanie policjanta, czterdzieści minut później zostaje znaleziony martwy na podłodze celi. Z oskarżeniem musi zmierzyć się Christopher Hurley, tytułowy Wysoki Człowiek, znany i darzony przez mieszkańców szacunkiem „dobry glina”, biały, który z tajemniczych powodów zdecydował się pracować w najdzikszym i najniewdzięczniejszym rejonie Australii. Reportaż o błahej, zdawałoby się, sprawie kryminalnej staje się pretekstem do przedstawienia wszechstronnego, głębokiego i napisanego z niezwykłą pasją obrazu życia Aborygenów, historii ich prześladowań, niezwykłego systemu wierzeń i złożonych relacji z białymi. To opowieść o ciągłym zdarzaniu się światów, niepokojąca i tajemnicza niczym „Jądro ciemności”.

Superchrupka | 2016-12-31

Świetny reportaż aborygeński, pisany jak najlepszy thriller. Czyta się na jednym wdechu. O dalekim kawałka świata, w którym jest zupełnie inaczej niż u nas, a w gruncie rzeczy... jest przecież tak samo.

Michał | 2011-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2011

Świetnym podsumowaniem książki, oraz stanu ducha autorki, jest zdanie z końca reportażu: "Pragnęłam lepiej poznać swój kraj i mam teraz za swoje".
Z książki bije smutek, bo też i losy Aborygenów w zdecydowanej większości nie mają happy endu. Przygnębiający jest, moim zdaniem, brak historii ku pokrzepieniu serc. Nie przeczytamy jak życie może się odmienić -- takie rzeczy to tylko w bajkach. A Aborygeni na Palm Island żyją w świecie brutalnie prawdziwym, dalekim od perspektyw dobrych zakończeń.
Dużą wartością książki są informacje o wierzeniach Aborygenów i ogólne naświetlenie specyfiki północnych terytoriów Australii.

pani_Klaudia | 2017-01-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Bardzo dobra książka na dzisiejsze czasy - napięcia rasowe, siłę białego człowieka i brak politycznej odpowiedzialności za słowa i czyny.

Marcin Hajdasz | 2013-11-27

bardzo ciekawy temat Aborygenów. Od samej ksiązki spodziewałem sie ciut więcej

KarolinaM | 2017-07-12
Przeczytana: 2015 rok
bruno71 | 2017-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2017
Jolanta Dębiak | 2017-06-05
Dorota | 2017-06-04
Anka Łacek | 2017-01-24
Arek_Szpak | 2016-12-25
Pięć reportaży, które czyta się jak najlepszy kryminał

Pytanie, skąd czerpię inspirację, należy do tych pojawiających się najczęściej na spotkaniach autorskich. Jednym ze źródeł są książki. Jednak nie tyle kryminały innych autorów, ale pozycje w jakiś sposób powiązane z tematyką przestępczości, zbrodni i kary. Pozycje fachowe, prawnicze, wspomnienia, ale także – reportaże.