Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
The Tall Man: Death and Life on Palm Island
Ag2S

„Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee” to przykuwająca uwagę opowieść o Palm Island, tropikalnym australijskim raju będącym od ponad stu lat polem wyjątkowo brutalnej polityki rasowej, i tajemniczej sprawie Camerona Doomadge, który zabrany rutynowo na komisariat za obrażanie policjanta, czterdzieści minut później zostaje znaleziony martwy na podłodze celi. Z oskarżeniem musi zmierzyć się Christopher Hurley, tytułowy Wysoki Człowiek, znany i darzony przez mieszkańców szacunkiem „dobry glina”, biały, który z tajemniczych powodów zdecydował się pracować w najdzikszym i najniewdzięczniejszym rejonie Australii. Reportaż o błahej, zdawałoby się, sprawie kryminalnej staje się pretekstem do przedstawienia wszechstronnego, głębokiego i napisanego z niezwykłą pasją obrazu życia Aborygenów, historii ich prześladowań, niezwykłego systemu wierzeń i złożonych relacji z białymi. To opowieść o ciągłym zdarzaniu się światów, niepokojąca i tajemnicza niczym „Jądro ciemności”.

Michał | 2011-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2011

Świetnym podsumowaniem książki, oraz stanu ducha autorki, jest zdanie z końca reportażu: "Pragnęłam lepiej poznać swój kraj i mam teraz za swoje".
Z książki bije smutek, bo też i losy Aborygenów w zdecydowanej większości nie mają happy endu. Przygnębiający jest, moim zdaniem, brak historii ku pokrzepieniu serc. Nie przeczytamy jak życie może się odmienić -- takie rzeczy to tylko w bajkach. A Aborygeni na Palm Island żyją w świecie brutalnie prawdziwym, dalekim od perspektyw dobrych zakończeń.
Dużą wartością książki są informacje o wierzeniach Aborygenów i ogólne naświetlenie specyfiki północnych terytoriów Australii.

Marcin Hajdasz | 2013-11-27

bardzo ciekawy temat Aborygenów. Od samej ksiązki spodziewałem sie ciut więcej

greggreg86 | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016